Sedmidenní přírůstek nakažených na sto tisíc obyvatel je na Královéhradecku stále jeden z nejnižších ze všech krajů v zemi. Dávno už ale neplatí, že by byla situace v regionu klidná.

„Epidemie nabírá na síle a je potřeba, aby na to zdravotnický systém v kraji byl připravený – aby nemocnice měly dostatek zdravotnického personálu, byla zajištěna koordinace při zajišťování péče, dostatek léků a podobně. A já musím opět poděkovat všem zdravotníkům a lidem, kteří se denně podílí na zvládnutí situace. V nemocnicích roste počet hospitalizovaných a kromě omezení návštěv zde navyšujeme počty covidových lůžek tak, abychom dokázali pomoci všem, kteří to budou potřebovat,“ řekl hejtman Martin Červíček (ODS).

Vývoj epidemiologické situace v Královéhradeckém krajiVývoj epidemiologické situace v Královéhradeckém krajiZdroj: MZČR

Návštěvy tento týden zakázaly všechny krajské nemocnice i Fakultní nemocnice Hradec Králové. Po předchozích vlnách epidemie už nemocnice dobře tuší, že se s menším zpožděním se vysoké denní přírůstky projeví i v počtu hospitalizovaných. Těch je zatím v Královéhradeckém kraji na pět desítek.

Zatímco v minulých dvou týdnech umíral v kraji s covidem maximálně jeden člověk denně, častěji však byla v denní statistice nula, včera nemoci podlehli dva lidé. To se naposledy stalo 12. května. 

Testování na covid-19. Ilustrační foto.
Denní přírůstek klesl pod devět tisíc. Hospitalizovaných je nejvíce za půl roku

Podle Červíčka ale nemocnice pracují s odhadem, že v příštích dvou týdnech přibude asi 200 dalších pacientů. Nemocnice proto navyšují počty covidových lůžek a připravují se i na otevření speciálních covidových oddělení.

Všechna očkovací místa v kraji v posledních dnech hlásí zvýšený zájem o vakcinaci. Ve středu v kraji zdravotníci aplikovali celkem 3192 dávek, což je nejvyšší počet od konce července. Necelých 1200 lidí si přišlo pro první dávku, ještě více pak bylo lidí, kteří dostali třetí posilující dávku. Podle statistik ministerstva zdravotníci šlo vesměs o zájemce z rizikových věkových skupin nad 65 let. Kromě velkých očkovacích míst už vakcínou Pfizer očkuje v kraji i 128 praktických lékařů

„Zdravotní péči zatím žádná z krajských nemocnic zásadně neomezila, ale připravujeme se na možné omezení části zákroků v dalších týdnech podle vývoje v jednotlivých nemocnicích,“ doplnil hejtman.

Podle Červíčka budou pro vývoj epidemie v kraji klíčové následující dva týdny. Pracovní skupina krizového štábu kraje, která se situací zabývala ve čtvrtek odpoledne, očekává v dalších 14 dnech nejen růst počtu hospitalizovaných, ale stále ještě i zvyšující se počty nově odhalených případů. Podle skupiny jde v kraji o plošný nárůst napříč všemi věkovými kategoriemi.

Znatelné rozdíly naopak nejdeme mezi jednotlivými okresy. Nejhůře je na tom aktuálně Rychnovsko, kde za posledních sedm dní přibylo 228 nových případů na sto tisíc obyvatel. Jen nepatrně lepší je situace na Hradecku (210), Trutnovsku (194) a Jičínsku (180). Nejméně se pak covid šíří na Náchodsku (109), které patří mezi vůbec nejméně zasažené okresy v Česku.

Nehraje se. Tuto nepříjemnou zprávu se včera dozvěděli basketbalisté Hradce i jejich fanoušci.
Na chvíli dal pokoj, ale už zase řádí. Covid začíná komplikovat život sportovcům

Že se situace v kraji rychle zhoršuje, říká i ředitel krajských hygieniků Ivan Kučera.

„Buďme opravdu rozumní, opatrní a dodržujme již známou základní prevenci. Abychom sami zbytečně neonemocněli, ale současně také nepřispívali k šíření viru v našem kraji,“ dodal Kučera.

Dobrou zprávou je, že hygienici zatím nemuseli kompletně uzavřít žádnou z krajských škol. Ze škol, které kraj zřizuje, je aktuálně covid ve čtyřech. Pozitivních tam bylo celkem 13 žáků a tři učitelé, dalších 44 žáků pak skončilo v karanténě.