Do východočeské zoo dorazila před Vánoci nová zásilka korálků. Návštěvníci si tak můžou koupit originální africké výrobky, některé i s vánoční tematikou. Prodej se odehrává v rámci programu BeadWORKS Kenya. V severní Keni existuje mnoho ohrožených živočišných druhů, na jejichž chov se safari park zaměřuje - například nosorožci černí, zebry Grévyho, žirafy síťované a sloni.

„Nákupem korálků podporujeme udržitelné podnikání tamních komunit, které díky tomu mají možnost získat peníze jinak než pytlačením, pastevectvím nebo kácením dřevin pro výrobu dřevěného uhlí. Zvířata tam tak mají větší šanci na přežití,“ řekl Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů safari parku.

Program vede nezisková organizace Northern Rangerland Trust. Jejím hlavním cílem je rozvoj komunitních rezervací, v nichž se místní snaží chránit zvířata a hospodařit v souladu s přírodou.

"Od místních komunit jsme koupili už více než 1500 kousků korálkových šperků a dekorací, z nichž si naši návštěvníci nejvíc oblíbili přívěsky ve tvaru zvířat žijících právě na tomto území, ale také náramky a náhrdelníky s typickými africkými vzory," oznámil Jan Stejskal.

Výrobky Samburů, Turkanů a dalších kmenů se prodávají v zooshopu v Safari Parku Dvůr Králové. Koupí neobyčejného šperku lidé podporují i domorodé ženy v Keni, které korálky vyrábějí. „Zároveň se s příjmem, který do komunity díky ženám plyne, zvyšuje jejich postavení ve společnosti a získávají tak v rodině větší práva,“ doplnil Stejskal.

Ženy v programu BeadWORKS Kenya pracují s tradičními českými korálky společnosti Preciosa. „Víme, že někteří jiní výrobci používají korálky z jiných zemí, ty však nejsou tak kvalitní. Díky spolupráci s českým výrobcem jsme schopni zaručit nejvyšší kvalitu každého výrobku,“ vzkázal Garry Cullen, šéf BeadWORKS Kenya.

Piplačka. Výroba perličkových vánočních ozdob v Poniklé ve firmě Rautis prochází řetězcem ručních prací.
Kouzelníci s vánočními ozdobami tvoří letadla, pavouky i zuby