Stanislav rezignoval na post ředitele krajského sociálního zařízení, který vykonával po nástupu na ministerstvo v lednu 2022 zdarma, v rámci neplaceného volna. „Situace byla neudržitelná. Nestalo se ale tady nic protizákonného,“ zdůraznil. Pochybení nicméně přiznal. Rada kraje v pondělí schválila vypsání výběrového řízení na nového ředitele či ředitelku Domova sociální péče Tmavý Důl. Od 1. února dočasně pověřila jeho vedením Martina Scháněla, ředitele Domova důchodců Černožice.

„Bylo to neobvyklé, ale po příchodu na ministerstvo jsem se rozhodl působit v Tmavém Dole dál, na úkor svého osobního volna a rodinného života a bezplatně, kvůli zachování kontinuity. V Tmavém Dole jsem měl trvalého zástupce a služba fungovala dobře, na prvním místě pro nás byla péče o klienty. To se dařilo perfektně,“ řekl Antonín Stanislav na pondělním setkání s novináři, na kterém vysvětloval svoji situaci. Měl u toho připravené šanony se smlouvami a fakturami.

Antonín Stanislav je ředitelem domova důchodců v Tmavém Dole a zároveň náměstkem ministra spravedlnosti.
Podezřelé praktiky v domově seniorů na Trutnovsku, šetří se zakázky z přestavby

Na případ náměstka ministra spravedlnosti, který zároveň vedl Domov sociální péče, upozornil v sérii článků server Seznam Zprávy. „Staly se administrativní chyby při zaregistrování smluv na IT vybavení, to uznávám. To byla naše chyba a beru to jako svoji zodpovědnost,“ přiznal Stanislav.

„Bude se mi odcházet velmi těžko, ale práce, kterou jsem tady odvedl, je nezpochybnitelná. Když jsem nastoupil v roce 2017, tak se uvažovalo o tom, že se Tmavý Důl zavře, místo toho se nám podařilo vybudovat s kolegy jeden z nejlepších domovů pro seniory,“ prohlásil. Domov v poslední době navýšil kapacitu na 156 klientů, stojí na místě bývalého komunistického lágru a uhelného dolu v lesích nedaleko Rtyně v Podkrkonoší.

Po vypuknutí kauzy krajský úřad poslal do Tmavého Dolu v prosinci hloubkovou kontrolu, která nadále probíhá. Hejtman Martin Červíček vyzval Antonína Stanislava (oba jsou z ODS), že pokud neukončí působení na ministerstvu spravedlnosti, navrhne jeho odvolání z pozice ředitele, a to bez ohledu na výsledky auditu. Stanislav poté oznámil rezignaci na post ředitele k 31. lednu 2024, vysvětlil to časovými a rodinnými důvody.

Slavnostní otevření nové budovy s 83 lůžky v domově důchodců v Tmavém Dole.
Tmavý Důl se pyšní moderním zařízením pro seniory. Jedno lůžko stojí přes milion

„Žádný politický nátlak v tom nebyl. Rozhodl jsem se naprosto svobodně. Chyby jsem udělal, ale co se týká péče o klienty a zaměstnance, vždy byla naprosto perfektní. Aby nedocházelo k zbytečnému pnutí, že sedím na dvou židlích, byť jedna byla neplacená, vyhodnotil jsem situaci a rozhodl se z funkce ředitele v Tmavém Dole odstoupit,“ řekl v pondělí Stanislav.

Člen ODS se také stáhne z politické scény a pravděpodobně nebude kandidovat v letošních krajských volbách. „Nechci, aby kvůli mojí situaci utrpěla rodina. Mám dvouletého syna, kterého jsem skoro neviděl. Nechci ani poškozovat ODS. Rozhodl jsem se stáhnout nominaci na krajského místopředsedu ODS. Ještě řeším, jak to bude s mým působením v zastupitelstvu Rtyně v Podkrkonoší,“ dodal.

Kauza, se kterou přišel server Seznam Zprávy, poukazovala mimo jiné na pochybnosti s dělením zakázek, dodávkami lehkého topného oleje, zaměstnávání Stanislavova otce nebo přidělení zakázky jednomu ze zaměstnanců domova, který má současně živnost na dodavatele stavebních a zemních prací. Ke všem tématům se Stanislav v pondělí obšírně vyjadřoval a detailně je popisoval. K nahlédnutí poskytl smlouvy i faktury.

Ředitel Domova důchodců Tmavý Důl Antonín Stanislav. Kapacita zařízení naroste na 156 klientů.
Investice za 163 milionů. V Jestřebích horách se rozrůstá domov důchodců

Antonín Stanislav působil v domově důchodců v Tmavém Dole od roku 2017, na ministerstvo spravedlnosti nastoupil 1. ledna 2022. „Po domluvě na kraji jsem formálně v domově zůstal, nastoupil jsem na neplacené volno. Existovala dohoda, že metodicky budu organizaci dál zastřešovat, neměl jsem za to ani korunu. Z mého pohledu bylo nepřípustné, abych pobíral dva platy,“ objasnil končící ředitel a popsal, jak zvládal neobvyklý souběh funkcí. „Dělal jsem to tak, že když jsem jel v pondělí na ministerstvo, stavil jsem se v Tmavém Dole, případně jsme se sešli v pátek odpoledne. Jinak jsem tam trávil soboty a neděle. Zastřešoval jsem především strategické věci, spojené především s rekonstrukcí 2. a 3. oddělení, které se finalizuje.“

Antonín Stanislav je v současnosti zastupitelem Rtyně v Podkrkonoší, předsedou místního sdružení ODS Česká Skalice na Náchodsku a členem oblastní rady ODS Náchod. V roce 2020 neúspěšně kandidoval do zastupitelstva Královéhradeckého kraje na pozici číslo 22. V roce 2021 byl kandidátem pro podzimní parlamentní volby 2021 SPOLU21 na pozici číslo pět.

Katolický kněz Vojtěch Basovník kvůli chybné diagnóze táborového lékaře dostal sepsi, na kterou zemřel.
Komunistický lágr v Tmavém dole zatočil s lidskými životy. Otřesně zemřel i kněz

Rada Královéhradeckého kraje v pondělí odsouhlasila vypsání výběrového řízení na ředitele či ředitelku Domova sociální péče (DSP) Tmavý Důl. Současně s tím rada pověřila vedením krajského zařízení Martina Scháněla, ředitele krajského Domova důchodců Černožice, a to na mezidobí od začátku února do jmenování nového ředitele či ředitelky DSP Tmavý Důl. Agendu začne postupně přebírat už v průběhu ledna.

„Pan ředitel Scháněl je zkušený manažer krajského domova pro seniory v Černožicích, který zajistí vedení domova ve Tmavém Dole a jeho provoz do doby, než vybereme nového ředitele či ředitelku,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Martina Berdychová.

Podmínky pro výběrové řízení kraj zveřejní na svých webových stránkách, zájemci se budou moci hlásit ve stanoveném termínu. Výběrová komise následně na základě pohovorů vybere vhodného kandidáta, o jehož jmenování rozhodne rada kraje.

Domov sociální péče Tmavý Důl je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Celková kapacita zařízení je 156 lůžek, z nichž 72 je určených pro domov pro seniory a 84 lůžek pro domov se zvláštním režimem. V roce 2021 zde kraj dokončil stavební práce za více než 170 milionů korun, které zvýšily kapacitu domova o 56 lůžek a výrazně zlepšily kvalitu poskytovaných služeb.