Nově koncipované Jiráskovo náměstí má za sebou první letní sezonu. Měsíce, ve kterých se tam i v přilehlých ulicích kopalo kvůli opravám inženýrských sítí, ustáli místní bez problémů. V teplých dnech se ujaly vodotrysky, valící vodu přímo ze země. Nyní si všímají někteří pozorovatelé, že udržet pořádek v lavičkových boxech není jen tak.

„Náměstí skutečně vypadá lépe a jako relax zóna by i mohlo fungovat, ale jen pokud bude čisté. Úplně jsem se zděsil, jak hnusná a špinavá jsou ta lavičková zákoutí v betonových bunkrech," vyjádřil názor na sociální síti například trutnovský zastupitel Martin Jiránek. Přestože košů je na náměstí dostatek, zdá se, že ti, kteří pořádku neholdují, házejí vše na zem a potřebovali by mít koš u nosu. „Binec mne taky mrzí, denně tudy chodím do práce.

Nemyslím si, že by se prostor čistil málo… koše u bunkrů by mohly pomoci," myslí si další s diskutujících na facebooku. Další lidé se domnívají, že by se měli o situaci více zajímat strážníci. Městská policie má v lokalitě kamerový systém. „Jiráskovo náměstí máme pod dohledem," říká ředitel Radek Svoboda.

„Když tam procházejí strážníci na pochůzce, nikdo si nedovolí dělat nepořádek. Ale kamera nám pomáhá odhalovat nešvary. Pokud nějaké nevhodné projevy chování vidíme, vyjíždíme tam. A udělujeme pokuty," řekl Deníku ředitel MP.

Jak ředitel Městské policie v Trutnově informoval, pokutu dostal například majitel psa, který nesebral exkrement. „Situaci sledujeme, jezdíme i k takovým případům, kdy vidíme, že člověk típnul cigaretu o lavičku a podobně. Třeba na Krakonošově náměstí už jsme tímto způsobem vychovali bezdomovce. Ti si nosí už své popelníky vyrobené z plechovek, které pak vysypou do koše," přidal Radek Svoboda zkušenost. Pokud se objeví na Jiráskově náměstí nepořádek, jezdí ho uklidit Technické služby.

Na box s knížkami, které si odtud lidé mohou půjčovat zdarma, si už podle ředitele nikdo netroufá. Případy, kdy lidé přijeli na náměstí a pak knihy prodávali jinde se proto nemnoží.