Napoleon s Bartem míří do Podkrkonoší ze ZOO Olomouc. „Bude nám smutno. Jsou to stále naše miminka, ale odcházejí oba a věřím, že je čeká jenom to dobré," komentovala ošetřovatelka Dana Reisigová.

Královédvorští chovatelé nedávno přišli o samce lva indického Brahmu, který musel být z vážných zdravotních důvodů uspán. „Sestry Yeni a Yani se vrátily do Zoo Helsinky, odkud k nám přišly. V současné době máme jenom starou samici Chuini Avaini, která přišla společně s Brahmou," vysvětlila Jana Myslivečková ze zoo.

Zoo Olomouc prozatím zůstává jedinou zahradou v České republice, v níž se tito lvi rozmnožují.

Od roku 1995 se zde díky zkušenosti ošetřovatelů, dobrým chovatelským podmínkám a s přispěním štěstí narodilo 19 mláďat. Lvi berberští se dnes chovají v patnácti zoo v Evropě a ve dvou v Asii. Jejich populace čítá 77 jedinců. V přírodě je tento poddruh považován za vyhynulý. Zoo Dvůr Králové pokračuje ve snaze nabídnout návštěvníkům především africké druhy zvířat. Nedávno přibyly například cibetky africké, které se střídají ve výběhu se servaly. Nové druhy z Afriky má pavilon Tropické světy.

(bm)