„Ještě dvě až tři noci budeme zasněžovat a troufnu si říct, že pak už areály vydrží v provozu do konce března,“ řekl Deníku Pavel Bažant, ředitel společnosti Ski Bižu, která provozuje Tanvaldský Špičák, Severák a středisko v Bedřichově, tedy tři největší skiareály v regionu.

Je trochu paradox, že se děla musí rozjet i po třech týdnech sněhových přívalů, ale podle Pavla Bažanta pořád není stav sjezdovek tak ideální, jak by se mohlo zdát.

„Pod tím vším novým sněhem je mokrý podklad a ani teploty kolem deseti stupňů pod nulou s ním nic nenadělají. Některé sjezdovky mají navíc notoricky kritická místa a hlavně máme obavy, že bez zasněžování by mohl nastat problém, kdyby přišel například nějaký deštivý týden,“ vysvětlil Pavel Bažant.

V průměru nyní leží na sjezdovkách Ski Bižu vrstva od 60 do 90 centimetrů sně­hu. „Na Severáku začneme stavět velký sněhový hrad, který budou moct využít děti o jarních prázdninách,“ poznamenal Pavel Bažant.

Návštěvníci skiareálů Tanvaldský Špičák, Severák a bobové dráhy v Janově nad Nisou mohou letos využít nově zavedeného skibusu zdarma.

Obdobné podmínky panují i v dalších lyžařských střediscích. Až na dílčí výjimky jsou v areálech v provozu všechny vleky. Téměř všude narazí návštěvníci na novinky nebo drobná vylepšení. Někde se v letošní sezoně objevily i nové vleky, jako například U Čápa v Příchovicích. „Ke stávájícím dvěma vlekům tuto sezonu přibyl třetí, dlouhý 544 metrů,“ informoval na začátku sezony Dominik Bergmann.

Na Černé Říčce v Desné zase zprovoznili novou budovu pro technické zázemí, jejíž výstavba byla první etapou chystané modernizace střediska. Tato změna se sice lyžařů samotných nedotkne, ale provozovatelé, kterými jsou místní dobrovolní hasiči, se mohou radovat, že strojovou a další techniku už nemusejí skladovat v nedůstojných podmínkách venku.

Určitě největší změnu zažili v této sezoně v Plavech, kde na kopci Filoun otevřeli zrekonstruované lyžařské středisko, za nímž stojí nově vzniklá společnost Ski Plavy. „Spousta lidí teď už nebude muset za lyžováním dojíždět do Rejdic nebo do areálu U Čápa. Navíc jde o sjezdovku vhodnou pro rodiny s dětmi. Pro obec je to rozhodně přínos,“ radovala se před nedávnem starostka Plavů Věra Mužíčková.

Středisko s umělými překážkami na tratích, osvětlením pro noční lyžování, o sto metrů prodlouženým vlekem a možností umělého zasněžování se poprvé otevřelo návštěvníkům minulou sobotu. Jeho návštěvníci si mohou vybrat ze tří tras s délkou od 600 do 780 metrů.

Kdo má raději běžky než sjezdovky, může v Jizerských horách vyrazit na tratě Jizerské magistrály, které jsou za aktuálních sněhových podmínek denně strojově upravované.

Jan Vrabec