VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní park letos oslaví padesáté narozeniny

Trutnovsko - Krkonošský národní park (KRNAP) byl založen 17. května 1963 na území, které mělo tou dobou za sebou 400 let hospodářského využívání a 15 let velmi intenzivní odborářské rekreace. Národní park byl vyhlášen v oblasti sice horské, ale ani zdaleka ne klidné.

3.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

KRNAP přes staletí hospodářského užívání přežil v podobě, kterou stojí za to chránit. Podařilo se tu zachovat velké přírodní unikáty arkto-alpínskou tundru a další glaciální reliktní jevy.

Lidé v Krkonoších žijí zhruba 800 let, ale skutečná kolonizace tu začíná někdy na počátku 16. století, a to cíleným osidlováním většiny Krkonoš německy mluvícím obyvatelstvem. Hlavním cílem bylo využít nerostné bohatství a bohatství lesů, především pro provoz zdejších hutních a kovodělných provozů a jako výdřevy kutnohorských stříbrných dolů. Už v roce 1609 císařská komise po terénní obhlídce prohlašuje Krkonoše za kompletně vytěžené a dřevaře přesouvá do Orlických hor.

Drsný život horalů

Když končila éra krkonošského „Klondike" a těžba rud se přestala vyplácet, přešla většina z těch, kdo tu přes tehdejší (z dneškem nesrovnatelně drsnější) krizi zůstali, na budní hospodaření. Odešli do hor a tam v chatrčích a chalupách chovali pár kousků vesměs krav a koz a pěstovali to málo, co na kamenitých políčkách mělo šanci vyrůst. Život to byl hodně nuzný a drsný, ale právě jeho výsledkem jsou dnes tak cenné diverzitní květnaté horské louky.

Pozitivní impuls (a novou tradici kraji) dalo embargo na dovoz textilu z Británie a jejích kolonií na začátku 19. století. To byl začátek tradice krkonošského textiláctví, které dalo místním lidem na dlouhou dobu nějakou obživu a regionu množství tradic, pohádek a poudaček. A v druhé polovině 19. století začíná do Krkonoš vstupovat nový fenomén, kterým je turistika. Zprvu letní, v poslední dekádě předminulého století už i výrazně zimní. Turistika a sport, které určují největší část ekonomické aktivity regionu dodnes.

Ve výčtu historických momentů, které určovaly tvář krajiny Krkonoš, nesmí chybět období, kdy zdejší obyvatelé (region byl z více než 70 % německý až do roku 1945, na dnešní polské straně kompletně německý) podlehli demagogické propagandě Adolfa Hitlera a Konrada Henleina. Poté hned v prvních měsících po skončení druhé světové války následovalo jejich takřka bezvýjimečné vyhnání z rodné země do Německa (a ti, kdo vyhnáni nebyli, přišli o většinu občanských práv). Krkonoše tak opustila naprostá většina dosavadních hospodářů, kteří měli po generace nabyté znalosti a schopnosti žít ve zdejší krajině, rozumět jí a být schopní s ní komunikovat. Po nich přichází éra rekreace závodních výborů ROH a podnikových chat. Z podhorských lázeňských městeček se stávají přestupní stanice pro hordy rekreantů.

A nakonec nesmíme zapomenout i na poslední z ekologických katastrof, které Krkonoše postihly, a tou byly imisní kalamity v 80. letech 20. století. Ty znamenaly další vlnu velmi rozsáhlého odlesnění hor. Do nápravy této katastrofy Správa KRNAP dodnes investuje značné finanční, lidské, ale i časové prostředky.

Člověk a příroda

Bez drsné horské přírody by dějiny člověka na tomto území vypadaly úplně jinak a bez generací hospodářů by zdejší příroda vypadala také úplně jinak. Jsem přesvědčen, že tyto souvislosti si musí dnes a denně primárně uvědomovat ochrana přírody. Ale jsou to právě tyto souvislosti, skrze které se naopak my snažíme ochranu zdejší přírody směřovat k veřejnosti. Podle mého soudu bez souhlasu lidí (veřejnosti), jako svého zaměstnavatele a objednatele svých služeb, nemůže státní ochrana přírody dělat svoji práci dobře a hlavně v dlouhodobější perspektivě udržitelně. A nejde zdaleka jen o to, že když lidé s pravidly ochrany přírody nebudou ztotožnění, nebudou je dodržovat. Jde hlavně o to, že pokud ochrana přírody nebude schopná a ochotná pravidla a hlavně omezení nutná pro ochranu přírody trpělivě, věcně a pečlivě vysvětlovat, časem by mohla skončit ona společenská objednávka. A lidi rozhodně nepřesvědčíme, když jim nedáme možnost přírodu (jejíž ochranu si mají platit a sami k ní přispívat) na vlastní oči, uši, nohy, kola či lyže poznat.

Nemá smysl tady vypočítávat všechny programy pro veřejnost, které nabízíme. Ostatně každý si je může stáhnout z webu. Považuji za klíčové, abychom, pokud možno, neminuli žádný využitelný kanál, kterými jsme (za daných finančních, personálních a časových možností) schopní oslovit kteroukoli z cílových skupin lidí, kteří se na území NP pohybují především těch, kteří jsou tu dlouhodobě, či těch, kteří sem jezdí pravidelně a často.

Proto využíváme spolupráce s městy a obcemi a jejich svazky v distribuci informací o národním parku. Proto komunikujeme s obcemi, ale i se skiareály či sportovními asociacemi o tom, které sportovní aktivity jsou v kterých lokalitách z hlediska ochrany přírody přijatelné a které rozhodně nikoli. Hledáme (a nacházíme) i partnery z byznys sféry… Snažíme se být maximálně otevření a aktivní v komunikaci s médii, zveřejňujeme maximum možného na webu a provozujeme oblíbené a informačně bohaté „denní zpravodajství" na svých profilech na Facebooku.

Veškerá zásadní rozhodnutí konzultujeme od počátku se samosprávami ať už individuálně s jednotlivými obcemi, tak s jejich svazky a především s celokrkonošským Svazkem měst a obcí Krkonoše. Obce jsou rovněž velmi aktivními členy Rady NP a spolupráce (nejen) v radě je velmi věcná, což samozřejmě věci jenom prospívá.

Aktuálně spolupracují Správa KRNAP a Svazek měst a obcí Krkonoše s dalšími partnery regionu na klíčové Integrované strategii rozvoje regionu Krkonoše na léta 2014 až 2020. Ta bude zásadní mj. pro naši schopnost (jako regionu) využít nadcházejícího finančního období programů, distribuujících podporu z evropských fondů.

Park patří všem

Ani tady ovšem není všechno růžové, ani my nežijeme a nepracujeme bez každodenních drobnějších i větších konfliktů. Ale věřím, že vědomí dobré vůle ke spolupráci na tom, aby Krkonoše zůstaly nejen turisticky atraktivní, nejen krásné, ale také přírodně hodnotné a unikátní, je obecně sdílené. A že se krůček po krůčku posunujeme od dob, kdy národní park byl pro místní něčím cizím („oni, KRNAP") k tomu, aby lidé v regionu považovali Krkonoše za „náš národní park". A protože jsem optimista, věřím, že se toho dožiju.

Jakub Kašpar

Autor: Redakce

3.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků DĚLNÍK/CE VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: prac. doba od 5.45 do 14.00 a od 14.00 do 22.00 hod.,, , kontakt - osobně: středa od 9.00 do 11.00 hod.,. Pracoviště: Tanvas s.r.o. - areál společnosti fill - pack, Jičínská, č.p. 1542, 512 51 Lomnice nad Popelkou. Informace: Vasyl Tanynets, +420 776 007 766.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 22 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rodinný pension s rodinnou tradicí, 27 pokojů + malá restaurace. Kuchyně zaměřená na českou kuchyni s moderním pojetím. kuchař je pro naše hosty ta nejdůležitější osoba. , , podniková strava, delší volno v mezisezóně, práce v rodinném podniku s 27 letou tradicí , , , , kontakt: telefonicky od 9.00 do 18.00 hod.,, e-mailem, osobně: dle dohody. Pracoviště: Maryel s.r.o. - pension horské zátiší - horní mísečky, 512 38 Vítkovice v Krkonoších. Informace: Šnebergrová, +420 606 911 708,602 427 277.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 15 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v textilní a kožedělné výrobě a v obuvnictví MISTR/OVÁ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme příplatek za odpolední směnu 5 Kč/hod, noční 10Kč/hod. a 15% odměnu z hrubé mzdy., , znalost němčiny nebo angličtiny, , kontakt: e-mailem, telefonicky od 8.00 do 15.00 hod., osobně po tel. domluvě. Pracoviště: Nelly s.r.o., 512 31 Roztoky u Jilemnice. Informace: Krausová, +420 732 847 644.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 97 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 97 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce - řidič nákladního vozu T148 CAS - fekální vůz, opravářské schopnosti, ostatní práce v zemědělství., Praxe v oboru . Psychotesty., Vzdělání - pokud možno v oboru, není podmínkou., , stravování,, , kontakt: osobně od 8.00 do 14.00 hod.,. Pracoviště: Zepo s.r.o., 512 36 Horní Branná. Informace: Iva Jonová, +420 481 584 272.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Havárie osobního automobilu u Dívčích lávek ve Špindlerově Mlýně.
6

Na Dívčích lávkách sjelo auto ze srázu

Brazilská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
10

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

OBRAZEM: Mňága a Žďorp zahrála na přehradě

Bílá Třemešná - Štěrbova vila u přehrady Les Království hostila v pátek první ze série plánovaných koncertů.

OBRAZEM: Hroší pláž v Safari Parku

Dvůr Králové nad Labem - Hula, Mona a Mike, hroší trojice v Safari Parku, obývá během jara a léta velký přírodní výběh s vodní nádrží, pláží a prostornými pastvinami. Když uhodí vedra, nejlépe jim je na pláži a ve vodě.

OBRAZEM: Kolos v pohybu

Trutnov - Třetí větrná elektrárna vyrůstá nad Zlatou Olešnicí.

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT