VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní park letos oslaví padesáté narozeniny

Trutnovsko - Krkonošský národní park (KRNAP) byl založen 17. května 1963 na území, které mělo tou dobou za sebou 400 let hospodářského využívání a 15 let velmi intenzivní odborářské rekreace. Národní park byl vyhlášen v oblasti sice horské, ale ani zdaleka ne klidné.

3.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

KRNAP přes staletí hospodářského užívání přežil v podobě, kterou stojí za to chránit. Podařilo se tu zachovat velké přírodní unikáty arkto-alpínskou tundru a další glaciální reliktní jevy.

Lidé v Krkonoších žijí zhruba 800 let, ale skutečná kolonizace tu začíná někdy na počátku 16. století, a to cíleným osidlováním většiny Krkonoš německy mluvícím obyvatelstvem. Hlavním cílem bylo využít nerostné bohatství a bohatství lesů, především pro provoz zdejších hutních a kovodělných provozů a jako výdřevy kutnohorských stříbrných dolů. Už v roce 1609 císařská komise po terénní obhlídce prohlašuje Krkonoše za kompletně vytěžené a dřevaře přesouvá do Orlických hor.

Drsný život horalů

Když končila éra krkonošského „Klondike" a těžba rud se přestala vyplácet, přešla většina z těch, kdo tu přes tehdejší (z dneškem nesrovnatelně drsnější) krizi zůstali, na budní hospodaření. Odešli do hor a tam v chatrčích a chalupách chovali pár kousků vesměs krav a koz a pěstovali to málo, co na kamenitých políčkách mělo šanci vyrůst. Život to byl hodně nuzný a drsný, ale právě jeho výsledkem jsou dnes tak cenné diverzitní květnaté horské louky.

Pozitivní impuls (a novou tradici kraji) dalo embargo na dovoz textilu z Británie a jejích kolonií na začátku 19. století. To byl začátek tradice krkonošského textiláctví, které dalo místním lidem na dlouhou dobu nějakou obživu a regionu množství tradic, pohádek a poudaček. A v druhé polovině 19. století začíná do Krkonoš vstupovat nový fenomén, kterým je turistika. Zprvu letní, v poslední dekádě předminulého století už i výrazně zimní. Turistika a sport, které určují největší část ekonomické aktivity regionu dodnes.

Ve výčtu historických momentů, které určovaly tvář krajiny Krkonoš, nesmí chybět období, kdy zdejší obyvatelé (region byl z více než 70 % německý až do roku 1945, na dnešní polské straně kompletně německý) podlehli demagogické propagandě Adolfa Hitlera a Konrada Henleina. Poté hned v prvních měsících po skončení druhé světové války následovalo jejich takřka bezvýjimečné vyhnání z rodné země do Německa (a ti, kdo vyhnáni nebyli, přišli o většinu občanských práv). Krkonoše tak opustila naprostá většina dosavadních hospodářů, kteří měli po generace nabyté znalosti a schopnosti žít ve zdejší krajině, rozumět jí a být schopní s ní komunikovat. Po nich přichází éra rekreace závodních výborů ROH a podnikových chat. Z podhorských lázeňských městeček se stávají přestupní stanice pro hordy rekreantů.

A nakonec nesmíme zapomenout i na poslední z ekologických katastrof, které Krkonoše postihly, a tou byly imisní kalamity v 80. letech 20. století. Ty znamenaly další vlnu velmi rozsáhlého odlesnění hor. Do nápravy této katastrofy Správa KRNAP dodnes investuje značné finanční, lidské, ale i časové prostředky.

Člověk a příroda

Bez drsné horské přírody by dějiny člověka na tomto území vypadaly úplně jinak a bez generací hospodářů by zdejší příroda vypadala také úplně jinak. Jsem přesvědčen, že tyto souvislosti si musí dnes a denně primárně uvědomovat ochrana přírody. Ale jsou to právě tyto souvislosti, skrze které se naopak my snažíme ochranu zdejší přírody směřovat k veřejnosti. Podle mého soudu bez souhlasu lidí (veřejnosti), jako svého zaměstnavatele a objednatele svých služeb, nemůže státní ochrana přírody dělat svoji práci dobře a hlavně v dlouhodobější perspektivě udržitelně. A nejde zdaleka jen o to, že když lidé s pravidly ochrany přírody nebudou ztotožnění, nebudou je dodržovat. Jde hlavně o to, že pokud ochrana přírody nebude schopná a ochotná pravidla a hlavně omezení nutná pro ochranu přírody trpělivě, věcně a pečlivě vysvětlovat, časem by mohla skončit ona společenská objednávka. A lidi rozhodně nepřesvědčíme, když jim nedáme možnost přírodu (jejíž ochranu si mají platit a sami k ní přispívat) na vlastní oči, uši, nohy, kola či lyže poznat.

Nemá smysl tady vypočítávat všechny programy pro veřejnost, které nabízíme. Ostatně každý si je může stáhnout z webu. Považuji za klíčové, abychom, pokud možno, neminuli žádný využitelný kanál, kterými jsme (za daných finančních, personálních a časových možností) schopní oslovit kteroukoli z cílových skupin lidí, kteří se na území NP pohybují především těch, kteří jsou tu dlouhodobě, či těch, kteří sem jezdí pravidelně a často.

Proto využíváme spolupráce s městy a obcemi a jejich svazky v distribuci informací o národním parku. Proto komunikujeme s obcemi, ale i se skiareály či sportovními asociacemi o tom, které sportovní aktivity jsou v kterých lokalitách z hlediska ochrany přírody přijatelné a které rozhodně nikoli. Hledáme (a nacházíme) i partnery z byznys sféry… Snažíme se být maximálně otevření a aktivní v komunikaci s médii, zveřejňujeme maximum možného na webu a provozujeme oblíbené a informačně bohaté „denní zpravodajství" na svých profilech na Facebooku.

Veškerá zásadní rozhodnutí konzultujeme od počátku se samosprávami ať už individuálně s jednotlivými obcemi, tak s jejich svazky a především s celokrkonošským Svazkem měst a obcí Krkonoše. Obce jsou rovněž velmi aktivními členy Rady NP a spolupráce (nejen) v radě je velmi věcná, což samozřejmě věci jenom prospívá.

Aktuálně spolupracují Správa KRNAP a Svazek měst a obcí Krkonoše s dalšími partnery regionu na klíčové Integrované strategii rozvoje regionu Krkonoše na léta 2014 až 2020. Ta bude zásadní mj. pro naši schopnost (jako regionu) využít nadcházejícího finančního období programů, distribuujících podporu z evropských fondů.

Park patří všem

Ani tady ovšem není všechno růžové, ani my nežijeme a nepracujeme bez každodenních drobnějších i větších konfliktů. Ale věřím, že vědomí dobré vůle ke spolupráci na tom, aby Krkonoše zůstaly nejen turisticky atraktivní, nejen krásné, ale také přírodně hodnotné a unikátní, je obecně sdílené. A že se krůček po krůčku posunujeme od dob, kdy národní park byl pro místní něčím cizím („oni, KRNAP") k tomu, aby lidé v regionu považovali Krkonoše za „náš národní park". A protože jsem optimista, věřím, že se toho dožiju.

Jakub Kašpar

Autor: Redakce

3.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 500 Kč

Zahradníci pro pěstování zahradních rostlin Pomocný zahradník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÝ ZAHRADNÍK - náplní práce jsou pomocné zahradnické práce v bylinkové zahradě a ve skleníku, Nabízíme: příjemné pracovní prostředí a dobrý kolektiv v ojedinělém zdravotnickém zařízení, týden dovolené navíc, ihned od nástupu obědy za zvýhodněnou cenu, po odpracování 6-ti měsíců benefit na dovolenou, sport, vzdělávání , možnost úpravy pracovního úvazku. Pracoviště: Oblastní charita červený kostelec - pracoviště žireč, 544 04 Žireč. Informace: Dagmar Flosová, +420 491 610 605.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Příjem, výdej a kontrolování zboží na skladech, Vyskladňování a vychystávání zboží dle objednávek, Evidování skladového zboží, Nakládání zboží do přepravních aut, Práce s VZV a paletovým vozíkem, Práce v jednosměnném provozu, , Požadujeme:, Vyučení , Výhodou - osvědčení na manipulační vozíky a zkušenosti práce se čtečkou čárových kódů, Ochotu pracovat v týmu, Spolehlivého kolegu se zájmem o vykonávanou práci, Dobrý zdravotní stav – fyzická zdatnost, , Nabízíme:, Zázemí stabilní české společnosti, Práci v moderních prostorách, Odpovídající finanční ohodnocení, Firemní akce pro zaměstnance, Benefity: 5 týdnů dovolené! více volna v době překážek na straně zaměstnance, příspěvek na stravování, závodní jídelna v prostorách společnosti, příspěvek na penzijní pojištění, Flexi pass, očkování proti chřipce, slevy na výrobky,… , Možnost odborného růstu a osobního rozvoje, vzdělávací kurzy, školení, jazykové kurzy, , Nástup možný IHNED. Pracoviště: Trevos, a.s. - mašov, 511 01 Turnov 1. Informace: Pavla Wohlmuthová, +420 481 363 348.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního automobilu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU - ŘP skupiny B, C, profesní průkaz řidiče, zodpovědnost, spolehlivost, Nabízíme: prémie, stravenky, Tel. kontakt možný Po - Pá od 7.30 - 16.00 hod.. Pracoviště: S-firma, s.r.o., pracoviště, Ječná, č.p. 479, 541 03 Trutnov 3. Informace: Eva Halamová, +420 601 329 748.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 20 000 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ - spolehlivost, krátký dlouhý týden, možnost ubytování. Pracoviště: Penzion poříčí s.r.o., Petříkovická, č.p. 201, 541 03 Trutnov 3. Informace: Michal Franc, +420 608 252 034.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miminka z našeho regionu
12

Právě jsme se narodili - březen 2018

Nemoc. Ilustrační foto.

Epidemie chřipkových onemocnění zvolna ustupuje

Dveřmi to nešlo, tak navrtal a otevřel okno, majitelé spali

Turnov - Neznámý pachatel v noci mezi druhou a sedmou hodinou násilím vnikl do rodinného domu v Turnově. Majitelé v patře spali.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Série srovnána. Také druhý zápas rozhodly přesilovky

Vrchlabí - Vrchlabští hokejisté na domácím ledě vyrovnali čtvrtfinálovou sérii s Jabloncem, když svého rivala porazili výsledkem 4:1.

Liberecké můstky? V zimě osamělé, ty harrachovské by potřebovaly rekonstrukci

Harrachov, Liberec - Vznešený sport, král zimních disciplín, tradice. Skoky na lyžích už v očích široké veřejnosti nemají takový lesk, jaký mívaly. Sport má problémy s financemi i základnou. Bohužel. Situace je dobře viditelná na libereckých můstcích, které nejsou v zimě kvůli obrovské finanční náročnosti a chybějícímu lidskému faktory provozuschopné. Problémů je ale víc a sport stagnuje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT