VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní park letos oslaví padesáté narozeniny

Trutnovsko - Krkonošský národní park (KRNAP) byl založen 17. května 1963 na území, které mělo tou dobou za sebou 400 let hospodářského využívání a 15 let velmi intenzivní odborářské rekreace. Národní park byl vyhlášen v oblasti sice horské, ale ani zdaleka ne klidné.

3.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

KRNAP přes staletí hospodářského užívání přežil v podobě, kterou stojí za to chránit. Podařilo se tu zachovat velké přírodní unikáty arkto-alpínskou tundru a další glaciální reliktní jevy.

Lidé v Krkonoších žijí zhruba 800 let, ale skutečná kolonizace tu začíná někdy na počátku 16. století, a to cíleným osidlováním většiny Krkonoš německy mluvícím obyvatelstvem. Hlavním cílem bylo využít nerostné bohatství a bohatství lesů, především pro provoz zdejších hutních a kovodělných provozů a jako výdřevy kutnohorských stříbrných dolů. Už v roce 1609 císařská komise po terénní obhlídce prohlašuje Krkonoše za kompletně vytěžené a dřevaře přesouvá do Orlických hor.

Drsný život horalů

Když končila éra krkonošského „Klondike" a těžba rud se přestala vyplácet, přešla většina z těch, kdo tu přes tehdejší (z dneškem nesrovnatelně drsnější) krizi zůstali, na budní hospodaření. Odešli do hor a tam v chatrčích a chalupách chovali pár kousků vesměs krav a koz a pěstovali to málo, co na kamenitých políčkách mělo šanci vyrůst. Život to byl hodně nuzný a drsný, ale právě jeho výsledkem jsou dnes tak cenné diverzitní květnaté horské louky.

Pozitivní impuls (a novou tradici kraji) dalo embargo na dovoz textilu z Británie a jejích kolonií na začátku 19. století. To byl začátek tradice krkonošského textiláctví, které dalo místním lidem na dlouhou dobu nějakou obživu a regionu množství tradic, pohádek a poudaček. A v druhé polovině 19. století začíná do Krkonoš vstupovat nový fenomén, kterým je turistika. Zprvu letní, v poslední dekádě předminulého století už i výrazně zimní. Turistika a sport, které určují největší část ekonomické aktivity regionu dodnes.

Ve výčtu historických momentů, které určovaly tvář krajiny Krkonoš, nesmí chybět období, kdy zdejší obyvatelé (region byl z více než 70 % německý až do roku 1945, na dnešní polské straně kompletně německý) podlehli demagogické propagandě Adolfa Hitlera a Konrada Henleina. Poté hned v prvních měsících po skončení druhé světové války následovalo jejich takřka bezvýjimečné vyhnání z rodné země do Německa (a ti, kdo vyhnáni nebyli, přišli o většinu občanských práv). Krkonoše tak opustila naprostá většina dosavadních hospodářů, kteří měli po generace nabyté znalosti a schopnosti žít ve zdejší krajině, rozumět jí a být schopní s ní komunikovat. Po nich přichází éra rekreace závodních výborů ROH a podnikových chat. Z podhorských lázeňských městeček se stávají přestupní stanice pro hordy rekreantů.

A nakonec nesmíme zapomenout i na poslední z ekologických katastrof, které Krkonoše postihly, a tou byly imisní kalamity v 80. letech 20. století. Ty znamenaly další vlnu velmi rozsáhlého odlesnění hor. Do nápravy této katastrofy Správa KRNAP dodnes investuje značné finanční, lidské, ale i časové prostředky.

Člověk a příroda

Bez drsné horské přírody by dějiny člověka na tomto území vypadaly úplně jinak a bez generací hospodářů by zdejší příroda vypadala také úplně jinak. Jsem přesvědčen, že tyto souvislosti si musí dnes a denně primárně uvědomovat ochrana přírody. Ale jsou to právě tyto souvislosti, skrze které se naopak my snažíme ochranu zdejší přírody směřovat k veřejnosti. Podle mého soudu bez souhlasu lidí (veřejnosti), jako svého zaměstnavatele a objednatele svých služeb, nemůže státní ochrana přírody dělat svoji práci dobře a hlavně v dlouhodobější perspektivě udržitelně. A nejde zdaleka jen o to, že když lidé s pravidly ochrany přírody nebudou ztotožnění, nebudou je dodržovat. Jde hlavně o to, že pokud ochrana přírody nebude schopná a ochotná pravidla a hlavně omezení nutná pro ochranu přírody trpělivě, věcně a pečlivě vysvětlovat, časem by mohla skončit ona společenská objednávka. A lidi rozhodně nepřesvědčíme, když jim nedáme možnost přírodu (jejíž ochranu si mají platit a sami k ní přispívat) na vlastní oči, uši, nohy, kola či lyže poznat.

Nemá smysl tady vypočítávat všechny programy pro veřejnost, které nabízíme. Ostatně každý si je může stáhnout z webu. Považuji za klíčové, abychom, pokud možno, neminuli žádný využitelný kanál, kterými jsme (za daných finančních, personálních a časových možností) schopní oslovit kteroukoli z cílových skupin lidí, kteří se na území NP pohybují především těch, kteří jsou tu dlouhodobě, či těch, kteří sem jezdí pravidelně a často.

Proto využíváme spolupráce s městy a obcemi a jejich svazky v distribuci informací o národním parku. Proto komunikujeme s obcemi, ale i se skiareály či sportovními asociacemi o tom, které sportovní aktivity jsou v kterých lokalitách z hlediska ochrany přírody přijatelné a které rozhodně nikoli. Hledáme (a nacházíme) i partnery z byznys sféry… Snažíme se být maximálně otevření a aktivní v komunikaci s médii, zveřejňujeme maximum možného na webu a provozujeme oblíbené a informačně bohaté „denní zpravodajství" na svých profilech na Facebooku.

Veškerá zásadní rozhodnutí konzultujeme od počátku se samosprávami ať už individuálně s jednotlivými obcemi, tak s jejich svazky a především s celokrkonošským Svazkem měst a obcí Krkonoše. Obce jsou rovněž velmi aktivními členy Rady NP a spolupráce (nejen) v radě je velmi věcná, což samozřejmě věci jenom prospívá.

Aktuálně spolupracují Správa KRNAP a Svazek měst a obcí Krkonoše s dalšími partnery regionu na klíčové Integrované strategii rozvoje regionu Krkonoše na léta 2014 až 2020. Ta bude zásadní mj. pro naši schopnost (jako regionu) využít nadcházejícího finančního období programů, distribuujících podporu z evropských fondů.

Park patří všem

Ani tady ovšem není všechno růžové, ani my nežijeme a nepracujeme bez každodenních drobnějších i větších konfliktů. Ale věřím, že vědomí dobré vůle ke spolupráci na tom, aby Krkonoše zůstaly nejen turisticky atraktivní, nejen krásné, ale také přírodně hodnotné a unikátní, je obecně sdílené. A že se krůček po krůčku posunujeme od dob, kdy národní park byl pro místní něčím cizím („oni, KRNAP") k tomu, aby lidé v regionu považovali Krkonoše za „náš národní park". A protože jsem optimista, věřím, že se toho dožiju.

Jakub Kašpar

Autor: Redakce

3.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Šéfkuchař 25 000 Kč Ostatní šéfkuchaři Hlavní kuchař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ, Vyučení v oboru, praxe, samostatnost, komunikativnost, příjemné vystupování. , Nabízíme zaměstnání ve stabilní společnosti. Pracovní smlouva na dobu určitou jednoho roku s možnosti prodloužení na dobu neurčitou. K základní mzdě jsou poskytovány další zaměstnanecké benefity. Pracoviště Janské Lázně.. Pracoviště: Stezka korunami stromů krkonoše s.r.o. - pracoviště, Krkonošská, č.p. č.e. 350, 542 25 Janské Lázně. Informace: Marie Jarkovská, +420 601 089 032. Výroba - Výroba Strojírenští technici 12 200 Kč Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování OBSLUHA STROJŮ NA BALENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 16. Poznámka: Požadavky: fyzická zdatnost, zručnost, zodpovědnost a spolehlivý přístup k práci, , stravné, bonusy, příspěvek na ubytování, , kontakt: osobně po domluvě v Ontexu na recepci v době od 8.00 do 15.00 hod.,, nebo telefonicky. Pracoviště: Ontex cz turnov, Vesecko, č.p. 491, 511 01 Turnov 1. Informace: Studecká, +420 607 280 683. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 22 000 Kč Číšníci a servírky Číšník - servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK - SERVÍRKA - jednosměnný provoz (turnusy), mzda od 20.000,- Kč dle zkušeností, znalost nj na komunikativní úrovni výhodou, Požadujeme spolehlivou osobnost se zájmem o stálou práci v hotelu., Vyučení v oboru je výhodou, ale není podmínkou., Místo je vhodné i pro absolventy., Nabízíme: , zajímavou práci, příjemné pracovní prostředí, balíček zaměstnaneckých benefitů, možnost kariérního růstu v rámci hotelového řetězce, dobré, platové ohodnocení s motivační složkou mzdy, bezplatné ubytování, stravování za zvýhodněnou cenu, práce v turnusech (5dnů/5dnů). Pracoviště: Cpi hotels, a.s. - clarion hotel špindlerův mlýn ****, 543 51 Špindlerův Mlýn. Informace: Lenka Burešová, +420 770 131 368. Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha šicích a vyšívacích strojů Pracovník - ce - šití vaků, řezač tkanin, folie, vazač , kontrolor. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: PRACOVNÍK - CE - šití vaků, řezač tkanin, folie, vazač, kontrolor - dobrá fyzická zdatnost, dobrý zdravotní stav, manuální zručnost, pracovitost, spolehlivost, Nabízíme: penzijní připojištění, příspěvek na rekreaci, vlastní rekreační zařízení, dotované obědy. Pracoviště: Juta a.s. -závod 18, Eklova, č.p. 3033, 544 01 Dvůr Králové nad Labem. Informace: Denisa Hažvová, +420 601 159 051.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hradečtí hasiči jsou mistry republiky ve vyprošťování u dopravních nehod.
14

Hradečtí hasiči jsou mistry republiky ve vyprošťování u dopravních nehod

Rudolf Kasper (Firma roku) a Michaela Šimková  (Živnostník roku) při slavnostním vyhlášení.

Firmou roku je strojírenská společnost Kasper Kovo

Cyklistka se srazila se psem, je těžce zraněná

Vrchlabí - Poněkud neobvyklá nehoda se stala v pondělí hodinu před polednem v ulici Alosie Jiráska.

Dívka spadla na přehradě do vody a nemohla se dostat na břeh

Bílá Třemešná - Nezletilé děvče spadlo ve středu v půl páté odpoledne do vody na přehradě Les Království a nemohlo se dostat na břeh. Zachránit dívku museli přivolaní hasiči.

Celníci zabavili jedenáct kvízomatů. Provozovatelé na ně neměli povolení

Trutnov - Celníci minulý týden odvezli z obcí na Trutnovsku a Jičínsku celkem 11 kvízomatů. 

Co to smrdí? Úpici trápí zápach

Úpice - Silný zápach obtěžuje od začátku letních prázdnin obyvatele Úpice a sousedních Havlovic. Trápí je především v podvečerních, nočních a ranních hodinách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT