Co nového jste v poslední době připravili pro návštěvníky?
K 65. výročí otevření královédvorské zahrady pro veřejnost jsme se rozhodli konečně návštěvníkům zpřístupnit celou zoo, tj. celkem 70 hektarů, které skutečně není možno otevřít pro pěší. Navíc se nám v prostoru velkého okruhu Safari ­ na šedesát hektarů velké ploše, podařilo vytvořit dva nové výběhy a celkem pět sekcí, kde návštěvníci projíždějí přímo mezi zvířaty. V ostatním areálu jsou zvířata za mosty, příkopy nebo nenápadnými bariérami. Po vzoru jiných zahrad budovaných stejně jako Dvůr Králové jako safari, jsme zoo zpřístupnili návštěvníkům v jejich autech a autobusech.

Vlastně se tím zvířata dostala „na svobodu“ a návštěvníci jsou v tomto provozu omezeni svými dopravními prostředky, podobně jako je tomu v afrických národních parcích. Stali jsme se skutečným safari, prvním u nás a v současné době jediným ve střední Evropě. Snažíme se nabídnout jedinečný zážitek, kdy si návštěvníci mohou prohlížet některá zvířata z očí do očí, sledovat jejich přirozené chování, protože se na velkém území pohybují naprosto svobodně a fakticky nikdo neví, v které části prostoru je potká. V safari jsou dvě zastávky ­ první u pavilonu lvů a druhá na mostě.

Zde mohou návštěvníci procházet mezi výběhy, zajít se pěšky podívat na osly, velbloudy, zebry a občerstvit se v letní stylové restauraci U nosorožce, odkud mohou nosorožce i pozorovat. Po projížďce safari nebo před ní mají k dispozici deset hektarů zoo s tropickými pavilony a výběhy v klasické zahradě, která končí u rotundy. Tedy žirafy, nosorožce a buvoly, stejně jako letní africké výběhy uvidí během projížďky safari. Zatímco v pěší zoo je představena celá pestrost živočišné říše s více než 2100 zvířaty, safari je skutečně africké ­ potkají zde 600 afrických kopytníků, šelem a ptáků.

Porovnejte z pohledu cena a nabídka podobné zoologické zahrady u nás a v zahraničí.
Naše nabídka je jedinečná tím, že safari je výhradně africké, ostatní safari, která znám, mají sekce z různých světadílů, někdy spolu žijí druhy, které se v přírodě vůbec nemohou potkat. Proto bez nadsázky je naše zoo kouskem Afriky uprostřed Evropy. Každé safari má i pěší část, žádné, které znám, ale nemá tak rozsáhlou, pavilony a zvířat plnou pěší část jako my. Navíc skladba našich zvířat je opravdu unikátní, vždyť v chovu řady druhů je ZOO Dvůr Králové nejlepší v Evropě a často i na světě. Jmenujme žirafy, nosorožce dvourohé, antilopy koňské, kudu malé, ale i psy hyenové, marabu, hadilovy písaře, pelikány. Pochopitelně každý safaripark má svá specifika, která zase neuvidíte u nás. Vstupné do safariparků je vždy dražší nežli do zoo, protože provoz na jedné straně je nákladný a na druhé straně safariparky mají vždy omezenější finanční zdroje. Ostatně stejně jako naše zoo.

Jaké je srovnání vstupného?
Vstupné do nejbližších safari v Německu a Dánsku je 550 až 600 Kč na dospělého, tedy dvakrát dražší nežli u nás. Naše zoo je levnější než zámky nebo Zlatá ulička na Pražském hradě, jejichž provoz je také dotován. Odpovídá nabídce. I když naše zoo je akciová společnost, je založena za účelem provozování zoo, tedy negeneruje žádný zisk, který by si rozdělovali akcionáři nebo management. Naopak je svému majiteli ­ Královéhradeckému kraji zodpovědná za dobré hospodaření, veškeré příjmy jdou na zabezpečení provozu a rozvoj zoo.

Chystáte ještě letos nějaké novinky pro návštěvníky?
Safari v popsaném gardu bude provozováno do 2. října, pak bude zoo přístupna jako předtím, tj. návštěvníci budou moci pěšky procházet i dále za restauraci Rotunda, tj. kolem surikat, buvolů, žiraf a nosorožců až ke lvům. Tedy těm, kterým tato procházka chybí, se na ni mohou těšit od 3. října. Do této části zoo se také vrátí vláčky. Věříme, že právě tím, že zoo bude zcela jiná v létě a zcela jiná na podzim a na jaře a zase zcela jiná v zimě, najdeme svou klientelu. Pochopitelně s tím souvisí i cena vstupného. Jako tradičně je vstupné mimo letní sezonu výrazně nižší a nejnižší je pak v zimě. Je zvláštní, že toho si dosud nikdy novináři ani tzv. kritici cen vstupného vůbec nevšimli. Žádná jiná česká zoo vstupné tímto způsobem nemění, má vstupné stále ve stejné výši. U nás naopak. Ti, co mají hluboko do kapsy, si zoo mohou dopřát v době, kdy je vstupné levnější. Zatím ale máme léto a na návštěvníky čeká jedinečný zážitek, který se opravdu hodně podobá projížďce po Africe, naše zoo proto nabízí nejlevnější výlet do Afriky.

Co si u vás v zoo nenecháte ujít a doporučíte čtenářům Deníku?
Právě s akcí Safari 2011 jsem v safari hodně často, sleduji chování zvířat i návštěvníků. A musím s potěšením sdělit, že ti, kdo do safari jedou bez předsudků a vlastním autem, jsou spokojeni. Také zvířata jsou fantastická. Je tam několik desítek malých mláďat, je úžasné sledovat, jak rostou a prospívají. Ještě netuší, že nežijí ve volné přírodě, ještě nevědí, že za pár měsíců přijde sníh a oni se svými matkami poputují do zimovišť. A proto doporučuji, nenechte si tento zážitek ujít a přijeďte se na safari podívat vlastním vozem. A pak si vychutnejte všechny pavilony při procházce klasickou částí zoo, kde je také mnoho mláďat ­ zejména tygříci, servali, orangutánek.

(kor)