Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastný. Slova klasika zaznívají letos obzvlášť často v kempech regionu.

Téměř podzimní počasí způsobilo, že lidé místo kempování dali přednost luxusnějšímu ubytování anebo do Krkonoš nepřijeli vůbec. Provozovatelé kempů se shodují, že oproti loňsku mají zhruba třicetiprocentní propad v tržbách. Pro ty, kteří mají kemp v pronájmu, je to téměř likvidační.

„Počasí je samozřejmě primární důvod, proč jsou letos kempy prázdné. Navíc do hor přestávají jezdit Holanďané s karavany, kteří měli dříve o tento typ strávené dovolené velký zájem,“ řekli nám například ve vrchlabském kempu Vejsplachy. Očekávat, že se za polovinou srpna zlepší počasí, je podle nich už naprosto iluzorní. Totéž si myslí například provozovatelé autokempu Správy KRNAP ve Špindlerově Mlýně. Klientů bylo během léta velmi málo.

„Teď už opravdu nic nedoženeme. V polovině srpna je pro kempy už konečná. Jinak se podstatně zkrátila doba, kterou tady lidé pobudou. Někteří to zkoušejí, přijedou a když je otráví počasí, ještě večer se sbalí a odjíždějí,“ poznamenal za provozovatele Tomáš Šrenk. Například včera ráno bylo ve Špindlerově Mlýně pouhých osm stupňů. I když se mezi veřejností říká, že Krkonoše jsou drahé, Špindlerovští se brání. „Nejsme o nic dražší, než ubytovatelé například na jihu republiky. Spíš naopak. V létě se ceny za nocleh se snídaní pohybují v rozmezí od 300 do 500 korun. A to je oproti zimě o hodně méně. Navíc mají hosté bonus karty na spoustu aktivit,“ dodal Tomáš Šrenk.

Slevové karty se v krkonošských střediscích uplatňují velmi dobře. „Počasí nám samozřejmě nevyhovuje, ale hory jsou právě fajn. Protože když to není na koupání, můžeme se vydat na pěší túru nebo využít řady jiných možností, jak se pobavit. Děti lákají bobovky, už jsme vyzkoušeli špindlerovskou i tu v Peci. Kdyby byla v provozu ta nová v Mladých Bukách, myslím, že bychom se jí nevyhnuli,“ smála se návštěvnice Martina Cetlová.