Africké rytmy strhávají k meditaci během několika minut. Zvláště, když je lektorem workshopu Pavel Palo Nowak, za kterým dojíždějí na podobné akce lidé z celé republiky.

Středisko ekologické výchovy Sever se stalo dějištěm zajímavě stráveného víkendu už tradičně. „S Pavlem spolupracujeme mnoho let," poznamenal Jan Franta ze Severu, který se též kurzu aktivně zúčastnil.

„Přijela jsem z Brna s kamarádem, který mi říkal, že kam se lektor Pavel hne, všude za ním míří. Ani se nedivím. Už delší dobu bubnovat zkouším, baví mě to a tady už druhý den kurzu cítím pokrok," řekla pro Deník například Laďka Doubravová. „Jsem tu podruhé, djembe i bubny mě baví. Učím se hře i jinde. Těšil jsem se na příjemnou atmosféru. Je to tu skvělý relax," svěřil pocity podnikatel Miroslav Krám z Červeného Kostelce.

„Protože na Sever se vracím už hodně let, vídám tady různé tváře i poněkolikáté. Západní Afriku navštěvuji pravidelně, takže mohu předávat rytmus a hudbu tamních lidí, letos se zaměřujeme na rytmy šamanů," přiblížil workshop Pavel Palo Nowak. „Na Mali a v Guineji, kam jezdím, je hudba důležitá pro život stejně jako jídlo a pití. Lidé z kmenů každý den hrají, zpívají, tančí. Všichni tam umí hrát na nějaký hudební nástroj.

Neznají stres, žijí klidnějším životem. V kmenu je hierarchie, úcta ke starým. Nikdo tam nikomu neubližuje, nekrade se tam. Všichni se znají. To mě fascinuje a snažím se vše předávat i lidem u nás," dodal lektor Nowak.
Jeho workshopy nabíjejí energií, léčí, jsou příležitostí k setkání a prožívání přítomného okamžiku a radosti ze života. Pozitivní pocity si odváželi i účastníci víkendového kurzu z Krkonoš.

NEZAPOMENUTELNÝ ZÁŽITEK si odváželi účastníci workshopu z Krkonoš.