„Z toho, že se tady vlk objevuje v takhle obydlené oblasti, nejsem rád, ale neumím si představit, že by se teď mělo jít střílet vlky. Nebude to tak, že se teď vrhneme do lesa a postřílíme každého vlka, kterého potkáme. Tak to určitě nebude,“ zdůraznil Kupský, který je zároveň jednatelem a lesmistrem organizace Lesy Dvůr Králové nad Labem.

Sám na vlka narazil zhruba před měsícem u Komárova. „Mělo by se v naší oblasti jednat o jeden kus, který ztrácí plachost. Viděli jsme i některé fotky, jak lidé fotili vlka za plotem jejich domu. V lese jsme našli dva kusy stržených srnců nad Dvorem Králové,“ uvedl Kupský.

„Viděl jsem video z Chotěvic nebo Pilníkova, na kterém člověk odháněl vlka od sebe a on se nenechal. Tam bych si zásah dokázal představit. To už jsou nebezpečné situace. Přeci jenom jsou tady dětské tábory kolem Dvora Králové, lidé se můžou cítit ohrožení,“ upozornil.

Odlov vlků nikdo neplánuje

Před rokem si podle něj nikdo ani nepředstavil, že by se na Trutnovsku mohli vlci střílet. „Ale to se tady vlci nevyskytovali. Až letos na jaře se začaly objevovat případy z Janských Lázní, Chotěvic, Pilníkova, Rudníku, Dvora Králové a dalších míst,“ dodal hospodář Mysliveckého sdružení Dvůr Králové nad Labem.

Vlk. Ilustrační foto
Krajský úřad povolil na Trutnovsku odstřel vlka. Jaké jsou lokality a podmínky?

Podle ochránců přírody ze Správy KRNAP nebude znamenat udělení výjimky hromadné střílení vlků. „O situaci víme, byli jsme u toho od začátku. Odlov vlků nikdo neplánuje. Výjimka byla udělená jen pro případ, že by opravdu došlo k problémovému chování jedince vlka. Samotné rozhodnutí k odlovu vlka musí odsouhlasit komise odborníků,“ připomněl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. „V současné době už smělé chování vlků z března a dubna, které jsme zaznamenali, víceméně pominulo,“ řekl Drahný.

Krajem vydané rozhodnutí umožňuje odstřel problematického jedince vlka v 17 honitbách na Trutnovsku, a to pouze uživatelům daných honiteb a pouze v součinnosti s Výzkumným institutem ochrany genofondů nebo Mendelovou univerzitou v Brně, kteří jsou držiteli uvedené výjimky ze zákazu u zvláště chráněných druhů dle zákona na ochranu přírody a krajiny.

Odstřel vlka jako poslední možnost

„Situací kolem výskytu vlka obecného v Královéhradeckého kraje se dlouhodobě zabýváme. V našem regionu se vyskytují jedinci, kteří jsou méně plaší, a proto je nutné, aby krajská samospráva byla připravena na situaci, kdy veškeré snahy o zaplašení daného jedince nebudou mít účinek. Případný odstřel bude možný až jako poslední z řady opatření a týká se jen problematických jedinců,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Bělobrádek.

Vlci v okolí Janských Lázní
Vlci v Krkonoších opravdu jsou. Při setkání s nimi buďte obezřetní

Jedinec vlka bude jako problematický vyhodnocen v souladu s postupem uvedeným v Pohotovostním plánu, který společně vydalo Ministerstvo životního prostřední ČR a Ministerstvo zemědělství ČR. Na problematického jedince vlka budou nejprve použity operativní metody plašení, uspání jedince pomocí narkotizační látky, nasazení telemetrického obojku, transport mimo problémovou lokalitu.

Jako poslední možnost proběhne odstřel daného jedince na základě rozhodnutí pohotovostního štábu, jehož členy jsou zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, Policie ČR, Státní veterinární správy ČR a Českomoravské myslivecké jednoty.