Těžký úraz známého závodníka Formule 1 Michaela Schumachera znovu otvírá důležitý apel na milovníky zimních sportů. Připomíná, jak důležitá je helma na hlavě lyžaře. Kdyby ji proslulý automobilový šampion neměl, nebyl by už s největší pravděpodobností mezi námi. A i přes přítomnost helmy stále svádí velký zdravotní boj.

Přilba eliminuje následky úrazů

V Krkonoších členové Horské služby vědí, že následky úrazů hlavy u lyžařů, kteří přilbu nepoužívají, mohou být trvalé, nebo znamenat i konec života. „Přilba, i když neochrání hlavu před úrazem na sto procent, eliminuje následky nárazu. A to jak při srážkách, tak při těžkých pádech a případně i při nárazech do pevných překážek," upozornil před časem při zahájení kampaně Chraňte mozky náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš.

Rozhodně nejde 
o módní doplněk

Záchranáři ve všech českých horách také upozorňují, že helma není v žádném případě jen módní doplněk. „Je potřeba ji vybírat podle toho, co umí, a ne podle toho, jak lyžařům či snowboardistům ´sedí´, ne podle toho, kolik stojí a už vůbec ne podle barvy," nabádají milovníky sportů členové Horské služby ČR. „Helma musí umět rozložit náraz z bodu do plochy. Musí umět absorbovat energii nárazu a nepustit ji k hlavě. A musí pevně držet na hlavě tak, aby se při nárazu nepohnula," radí k výběru správné ochrany hlavy.

Co si myslí o projektu Chraňte mozky náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek?

„Kvůli své profesi a kvůli informacím, které mám ohledně úrazů na horách, jsem ani chvíli neváhal s podporou tohoto projektu. Vždy jsem tvrdil, a za tím si stojím, že úrazy hlavy mohou mít fatální důsledky. Kosti srostou, vazy se dají opravit. Ale hlava a mozek určitě ne. Jsou tím nejdůležitějším, co máme," veřejně deklaruje náčelník Brožek.

Krkonošské skiareály se také už delší čas snaží co nejkvalitněji zabezpečit sjezdovky tak, aby bylo eliminováno nebezpečí úrazů, a to instalací sítí a dalších prvků v nebezpečných místech.

Jen v největším skiareálu, jakým je Špindlerův Mlýn, jde na sjezdovkách o tisíce metrů pevných i mobilních sítí a zábran.

Desatero zásad chování v horském terénu i pravidla FIS pro sjezdové tratě jsou v lyžařských areálech také lidem co nejvíce na očích. Právě dodržování bezpečnosti na sjezdovkách, tedy zásad pro bezpečný pohyb na tratích, je kromě doporučených přileb důležitou součástí prevence úrazů lyžařů a snowboardistů. A to nejen hlavy.