„Odbornou komisi zaujala svou rozmanitostí, dlouhodobou tradiční péčí hospodáře a barvitým fotografickým zpracováním přihlášky,” informoval za vyhlašovatele soutěže mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Druhé místo v klání, které ochranáři Krkonoš vyhlásili podruhé, obsadila květnatá louka pod boudou Karolínka na Benecku.

Třetí vavřín získala louka na Horních Mísečkách, která dříve byla souvisle zarostlá šťovíkem alpským, ale po jeho vyhubení a díky pravidelnému sečení prodělala od 90. let velikou změnu. „Pro zmíněné vítězky jsme přichystali dřevěné cedulky s nápisem Miss louka 2011, které budou v příští sezoně umístěny na kraji těchto vybraných lokalit. Rozmanité luční ceny získají také ti, kteří krásky do soutěže nominovali,” dodal Drahný.

Vítěznou maršovskou louku do soutěže navrhl Jiří Franc z Janských Lázní, který na ní s rodinou zároveň i hospodaří. „Je to svým způsobem nostalgie a přivírání očí před realitou, ale přál bych si, aby tahle soutěž, její téma, bylo jen jednou velikou absurditou. Jenže je to, jak to je. I louky se většinou proměnily k horšímu. Ať v nich spatřujeme kulisy pro veškeré outdoorové hemžení nebo zdroj pro výkrm zvířat, nejeden z nás asi podvědomě tuší, že je ve zdravé krajině potřebuje,” napsal v nominaci.

Kromě dalších slov, kterými ozřejmil situaci na lukách obecně, zaujal Jiří Franc porotce i těmito větami: „Nepatřím k těm, kteří týden co týden se svatým nadšením spěchají s plnými koši někam do kouta pozemku, kde všechno hemžení života s pocitem dobře vykonané práce zvolna promění v zelený sliz.

Naopak – květy, bzukot hmyzu, známé i neznámé vůně a zdánlivý chaos druhově pestré louky miluji, a to je také důvod, proč jsem se do tohoto klání přihlásil s kouskem půdy, o který se společně s dalšími členy rodiny starám. Vystačíme si – já deset let, oni už přes třicet – s ručním nářadím a teď také s křovinořezem. Prací si udržujeme kondici, trávu a seno proženeme přes králíky. Na jaře se na nás přiletí podívat ťuhýk, kterému jsme ponechali v louce růžový keř, máme z něj radost. Prostě drobná, trvale udržitelná idylka mezi Rýchorami a Světlou horou. Louka nad náhonem v katastrálním území Maršov II (GPS: 50°38'20.286” N, 15°49'5.709” E) přežila v plné kráse určitě proto, že je v poměrně strmém svahu a nebyla atraktivní coby stavební parcela. Dosud se tam může pozorné oko a citlivá duše potěšit krásami, které jsem se pokusil zachytit objektivem (viz. snímek, pozn. redakce),” napsal Jiří Franc.