Jak jste se dostal ke své práci, k ozvučování muzikantů?
No, to je celkem hezká historie. Všechno to začalo jednou nalezenou odřenou kytarou v roce 1998. Od malička jsem chtěl na něco hrát a začal jsem prosit rodiče, jestli nemůžu chodit do hudební školy. O rok později se to povedlo a já chodil dva roky hrát do hudebky. Pak jsem začal postupně jamovat s kamarádem basákem a dali jsme dohromady první kapelu. Pak další a další, a tak jsem poznával různé hudební styly. Později jsem začal kytaru ještě vyučovat v Trutnově a v ostatních městech. Zjistil jsem, že při koncertech mě vesměs nezajímá, kdo nebo co tam hraje, ale jak se to celé chystá, jaký tam je zvuk, světla a tak podobně. No a potom to začalo.

Myslíte vaše zvukařina?
S kamarádem jsem zvučil historicky první akci a to dětský den, kde jsem později i se zpěvačkou vystoupil. Poté jsem se jednou ocitl v kině a oslovil místního technika, jestli se nemůžu podívat do promítací kabiny a po chvíli mi řekl, že místní zvukař zvaný „Dědek" (Zdeněk Rösel pozn. redakce) pořád hledá nějaké lidi na akce. Šel jsem poté na náměstí, kde zrovna připravovali techniku na koncert, zeptal jsem se a o týden později jsem s nimi jel chystat techniku na Porciunkuli do Hostinného. To bylo v roce 2006. Tak to všechno začalo.

Co všechno musí umět správný zvukař, aby při koncertech vše klapalo, jak má? Co máte při koncertech na starosti?
Slovo zvukař je trochu zavádějící, protože v sobě zahrnuje i profese, které se zvučením souvisejí. Na velkých akcích je to o týmu lidí, kde každý ví, co má dělat. Systémový technik je zodpovědný za správné pověšení a nastavení aparatury, pódiový technik za kabely, mikrofony a vše, s čím snímá kapela, monitorový zvukař míchá zvuk do odposlechů kapele na podiu, zatímco FOH zvukař (zvukař s aparátem v hledišti – pozn. redakce) je zodpovědný za zvuk k lidem. U malých akcí nebo v menších firmách musí člověk zastat všechny funkce.

Je potřeba mít ke zvučení hudební sluch a cit pro hudbu?
Nechci někomu křivdit, ale podle mého názoru jsou nejlepší zvukaři bývalí muzikanti. Zvukař musí umět ozvučit všechny hudební žánry. Od metalu, přes vážnou muziku, až po dechovku a musí vědět, co který hudební styl obnáší. Já sám třeba poslouchám jakoukoliv hudbu. Jediné co si v autě fakt nepustím je dechovka, ale v práci to neřeším.

Kam jste se v této profesi vypracoval?
Za tu dobu co tuhle práci dělám, jsem se přeci jen něco naučil, ale pořád se učím a na spoustě akcí si doplňuju mnohdy ještě velké mezery. Díky bohu mám kolem sebe lidi, kteří mi v mém snažení moc pomáhají. Jak už jsem psal výše, začínal jsem ve firmě u nás v Trutnově. Po zhruba pěti letech mi přišlo, že se můj um nerozvíjí a šel jsem pracovat do firmy v Pardubicích. A v posledních dvou letech pracuju pro největší firmy, které se zvučením zabývají. Stejně tak jezdím jako kapelní zvukař, tzn. „jen s rukama" kdy si stoupnete za pult, nazvučíte si svoji kapelu a jedete domů.

Jaké největší hvězdy jste kdy zvučil? Jsou nějaké kapely či interpreti, kteří vyžadují už jenom vás?
No, z české scény jsem už byl přítomen u koncertů takřka všech známých nebo známějších interpretů a skupin. Obvykle známé kapely mají své vlastní zvukaře a člověk jim je k ruce při zvukové zkoušce. Už druhým rokem jsem hlavním zvukařem skupiny Buty. V minulých letech jsme se s kolegou střídali u zvučení projektu Vivaldianno. A v sezoně ještě zaskakuju za ostatní kolegy, kteří mnohdy nestíhají. Ze zahraničních umělců jsem se třeba v minulém roce účastnil turné skupiny Team, koncertů Foo Fighters v Čechách a v Itálii, Rise Against, Julia Iglesiase, Armin van Buurena nebo skupiny Slayer. Také jsem zvučil dva ročníky festivalu na počest Freddie Mercuryho ve Švýcarském Montreux.

Co děláte ve volném čase?
Popravdě žádný volný čas nemám. Obvykle mám tak tři volné dny v měsíci jinak každý den nějakou akci. Dříve jsem aktivně fotografoval, ale kvůli velké konkurenci jsem tento způsob přivydělávání nechal být. Zbylý čas věnuji své přítelkyni a poslouchání hudby.

Curriculum vitae

Radek Ježek se narodil 20. srpna 1987 ve Dvoře Králové nad Labem. Na základní školu a na gymnázium chodil do Trutnova, kde dodnes žije. V současné době je hlavním zvukařem skupiny Buty, ale spolupracoval i s projektem Jaroslava Svěceného a Michala Dvořáka Vivaldianno. Ozvučuje koncerty po celé zemi a někdy i v zahraničí.

Vladimíra Junková