"Tuhle cenu vnímám už od počátku spíše reprezentativně. Jestli ji můžu rozsekat na 1000 kousků a poslat, tak bych ji poslala všem dobrým učitelům, které znám a kteří si to zaslouží. Kteří chodí pozdě večer spát, protože dělají přípravy a přemýšlí, jak druhý den žáky zaujmout," řekla Krátká po vyhlášení výsledků.

Ředitel České lesnické akademie v Trutnově Miloš Pochobradský při vysazování lesa ve Voletinách v rámci projektu Čtení pomáhá přírodě.
Finové jsou z našich stromů na větvi, říká ředitel trutnovské lesnické školy

V kategorii Ámos České televize zvítězila Jana Patková ze Základní školy Jablonec nad Nisou - Kokonín, která sice do finále nepostoupila, dostala se ale do semifinále. V hlasování na internetu vyhrál titul Ámos sympaťák finalista Jan Hrabica z opavské Základní školy Vrchní.

Finále se účastnilo šest učitelů - dvě ženy a čtyři muži. Kromě Krátké a Hrabici to byli Petra Urbášková z Gymnázia Jakuba Škody v Přerově, Milan Arner z Konzervatoře a SŠ Jana Deyla v Praze, David Jorda ze SŠ, ZŠ a MŠ pro sluchově postižené v Praze 5 a Dalibor Tomáš ze ZŠ a MŠ Ostrčilova v Ostravě.

Učitelé měli ve finále několik úkolů. Nejprve museli představit sebe a školu, na níž působí, pak členy publika naučili něco ze svého oboru. Nakonec každý předvedl společnou scénku se svými žáky.

Žáci základních a středních škol nominovali do soutěže 65 pedagogů, o 15 méně než loni. Slavnostní korunovace nového Zlatého Ámose se bude konat v sobotu na galavečeru ankety Zlatý Ámos a Kantorském bále v prostorách hotelu Ambassador - Zlatá Husa na Václavském náměstí v Praze.