Na sobotu 9. září jsou pro děti i dospělé připravené soutěže a aktivity u horní stanice kabinkové lanovky na Černé hoře. Nebude chybět tombola a soutěže, kde je možné vyhrát skipasy na lyžovačku pro celou rodinu a další ceny za 20 tisíc Kč.

„V Dětském parku Kabinka i v okolí horní stanice lanovky na Černé hoře bude pro děti připraveno 5 stanovišť, na kterých si vyzkouší různé aktivity a dozví se víc o tom, jak se lanovka v průběhu 95 let proměňovala. Zkrátka nepřijdou ani dospělí, kteří si budou moci zasoutěžit na horských elektrokolech Levit. Letos poprvé si tu každý také bude moct opéct vlastní trdelník na ohni, nebo namalovat perníček,“ upřesnila program Zina Plchová, mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec.

10 atrakcí pro děti ve 4 dnech, které letos v létě nesmíte minout

Program akce Den Černé hory 9. září 2023

9:30 - 16:00

10:30 závod na lodičkách na retenční nádrží na Černé hoře pro děti i dospělé

12:00 přednáška Horské služby

13:00 závody ve šlapacích kárách pro děti v Dětském parku Kabinka

14:00 závod na horských elektrokolech Levit pro dospělé

14:30 slosování hracích karet a vyhlášení cen pro děti

15:00 vyhlášení tomboly pro dospělé

Během prodlouženého víkendu je možné vyrazit v Krkonoších na bobovou dráhu v Peci pod Sněžkou, Mladých Bukách, Špindlerově Mlýně či Harrachově.
V Krkonoších začíná letní sezona. SkiResort koupil bobovku, otevře palačinkárnu

Kabinková lanovka Černohorský Express bude po celý víkend, tedy 9. a 10. září jezdit za zvýhodněnou cenu. Děti do 12 let sveze zdarma, ostatní zaplatí za jízdu pouze 95 Kč.

Historie lanové dopravy na Černou horu

Stavba historicky první kabinové lanovky na Černou horu zabrala firmě Františka Wiesnera v roce 1927 zhruba 15 měsíců. Vedla z centra Janských Lázní až na vrchol Černé hory a měřila 3,1 km. Šlo o lanovou dráhu se dvěma proti sobě jedoucími kabinami. Lanovka měla kapacitu 120 přepravených za hodinu a jízda trvala zhruba 15 minut. Bez větších potíží sloužila od 31. října 1928 až do roku 1980, kdy ji nahradila v té době nová, ale kabinková lanovka v současné trase.

Na vrcholu Černé hory byly ubytovací zařízení s kapacitou několika stovek hostů, které byly díky organizované rekreaci v podání ROH plné v létě i v zimě. Spousta zaměstnanců tu žila s rodinami, takže děti z Černé hory jezdily do školy v zimě na lyžích a zpátky lanovkou. Lanovka taky například navazovala na poslední autobus, který přijížděl do Janských Lázní ve 22:15. Z historických fotek víme, že pod jednou z kabin se svážel i automobil GAZ, když na Černé hoře nasněžilo dřív, než se čekalo. Lanovka na Černou horu vyvážela třeba i uhlí a v roce 1960 se musela rozjet mimořádně i v noci kvůli ženě, která na rekreaci na Černé hoře začala rodit.

Lanovka z Janských Lázní na Černou horu vozí turisty už 90 let. První rok provozu v roce 1928 zachytila fotografie z archivu Informačního centra Veselý výlet.
Lanovka na Černou jezdí 90 let, první vedla z náměstí. Vozila gazíka i rodičku

Stavba druhé lanovky začala v roce 1969 a zabrala Transportě Chrudim 11 let. Šlo o první oběhovou kabinkovou lanovku v Česku a vznikla v trase, která se používá dodnes. Od roku 1980 sloužila 12 let, pak byly kabinky vyměněné za nové od rakouské firmy Swoboda.

V roce 1996 došlo k privatizaci lanovky a podnik České dráhy prodal kabinkovou lanovku firmě MEGA PLUS s.r.o. Lanovka měla přepravní kapacitu 460 osob za hodinu, což absolutně neodpovídalo potřebám sjezdového lyžování. V roce 2006 tak došlo ke stavbě osmimístné kabinkové lanovky od firmy Doppelmayr. Demontáž původní lanovky začala po Velikonocích v roce 2006, ve stejné době se začala stavět i nová lanovka. Ta se rozjela už po 4 měsících prací, a to 12. srpna. Lanovka Černohorský Express slouží návštěvníkům východních Krkonoš dodnes a je stěžejním dopravním zařízením SkiResortu Černá hora - Pec.