Ač s horami na dosah, mohla by mít v dohledné době třeba moderní koupaliště. „Projekt pro územní řízení je už hotový a chystáme se na stavební povolení. Ale je to plán dlouhodobější, finančně nákladný. Patří však k největším cílům pro toto volební období, " připomněla předvolební slib starostka Jana Čechová. „Na Hraběnce nám však modernizace venkovního sportovního areálu trochu vázne. Chtěli jsme již v tomto roce mít část hotovou. Ale pokračujeme a brzy dojde k zahájení prací. Peníze poskytne nejen město, ale i Liberecký kraj a ministerstvo školství," dodává.

Část jilemnických občanů nebyla v poslední době spokojena s veřejným pořádkem. „Zaměřujeme se na zlepšení a připravujeme novelizaci městských vyhlášek. Trápí nás třeba bezdomovci, kteří v parcích dělají nepořádek a vzbuzují pohoršení. Na jedné straně se snažíme lidem vysvětlit, co to bezdomovectví je, jaká je legislativa, jaké má město možnosti. Někteří občané jim totiž občas dají peníze, jiní pomůžou s alkoholem a pak to má neblahé důsledky. Na straně druhé plánujeme zřízení denního intervenčního centra, které pomůže situaci prakticky řešit," věří v brzké zlepšení Jana Čechová.

Bezpečně do práce

S rostoucí automobilovou dopravou a zároveň rozmachem cyklistiky se stále více vyskytuje potřeba obě skupiny od sebe bezpečně oddělit. „Chtěli bychom cyklostezku, po které by lidé mohli směřovat za prací do zdejších podniků. Finančně je to náročné, ale lidí jezdí hodně a na silnici není úplně bezpečno."

Oříškem, a ne malým, je také budova bývalé spořitelny na náměstí, kde má město informační centrum. „Dohadujeme se s majiteli. Je to obrovský objekt a našli bychom pro něj i využití, ale důležité je mít peníze nejen na koupi, ale také na provoz a údržbu. Nemůžeme donekonečna zvyšovat provozní náklady města. Pokud ho koupíme, tak musíme někde jinde ubrat," poukazuje starostka na složitost situace.

O moc snazší to nebude ani s budovou gymnázia. „Vedeme jednání s Libereckým krajem o stěhování školy, ale na letošní rok to nevypadá. Nové prostory nejsou hotové. Předpokládáme, že k přesunu dojde v roce příštím. Pak nám přibude další budova," je si vědoma starostka Jana Čechová.
S povděkem kvituje znovuobnovení farmářských trhů, které se od jara konají na náměstí: „Snažíme se centrum ještě víc oživit akcemi pro veřejnost a trhy jsou skvělým zpestřením a nabídkou pro lidi z Jilemnice i okolí."

Koho máme na radnici:

VEDENÍ MĚSTA
Starostka:
Jana Čechová - SNK Jilemnice

Místostarostové:
Vladimír Vinklář - SNK Jilemnice
Vlad. Votoček - Starostové pro LK

Další členové rady:
Pavel Ott - SNK Jilemnice
Aleš Vaněk - Starostové pro LK

Ostatní zastupitelé:
Jiří Deml - KSČM
Leoš Erben - SNK Jilemnice
Jiří Kalenský - ODS
Aleš Kožnar - Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst
Evžen Malý - Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst
Jan Luštinec - KDU-ČSL
Alexandra Opluštilová - ČSSD
Vladimír Richter - ODS
Jan Sucharda - Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst
Jana Trýznová - SNK Jilemnice
Jan Válek - SDH Jilemnice
Vlad. Valenta - Starostové pro LK.

Areál Hraběnka konečně dozná změn. Za rok by už měl sloužit v novém

Jilemnice je známá především jako město zaslíbené lyžování. Vždyť roku 1894 tu vznikl nejstarší český lyžařský spolek, zdejší Krkonošské muzeum unikátní expozicí přibližuje vývoj našeho lyžování, z poslední zimní olympiády přivezli jilemničtí biatlonisté medaile.

Jen z historie či úspěchů vrcholových sportovců se ale žít nedá. A současnost není tak idylická, jak by se na první pohled mohlo zdát. Kozinec má k lyžařskému centru hodně daleko a Hraběnka je areálem snad jen z podstaty.

Vlak už dávno ujel

„Lyžování a poslední dobou i biatlon mají v Jilemnici velmi dobrou základnu a závodníci, kteří tady vyrůstali a zároveň studovali na místním gymnáziu, se dokázali prosadit i na mezinárodní úrovni. Ale také si musíme otevřeně přiznat, že po sportovní stránce pověst jilemnického gymnázia v poslední době poněkud stagnuje a že sportoviště, které bylo na Hraběnce vybudováno jako nadčasové v letech 1974 až 1976, nedoznalo změn a pro sportovní vyžití jej prakticky nemůže použít veřejnost ani sportovci. Svět se za těch čtyřicet let posunul dál, ale tady se v podstatě nezměnilo nic," poukázal Aleš Vaněk, jilemnický radní.

Ale situace není v současné době až tak beznadějná. Právě Aleš Vaněk stojí v čele skupiny, která má na starost modernizaci areálu Hraběnka. O ní se hovoří už několik let a čas konkrétních činů nastává právě teď. „Přípravné práce pokročily téměř do finále. Máme za sebou asi nejsložitější část, kterou bylo uzavření dohod o výkupech nebo směnách pozemků s těmi majiteli, jejichž nemovitosti jsou pro vybudování areálu nezbytné. Během prázdnin také proběhla inventarizace lesa na Hraběnce v souvislosti s odlesněním. To by se mělo realizovat ve druhé polovině října," informoval Aleš Vaněk.

Za rok na podzim

Projekční práce pokročily do stádia, kdy kancelář Tenet dokončila dokumentaci pro stavební povolení, které se týká asfaltových cest v lese a úprav pro budoucí střelnici. Díky dokončeným výkupům a směnám pozemků už bylo také možné zahájit další projekční práce, tentokrát na dokumentaci pro vydání územního rozhodnutí na novou komunikaci s chodníkem od „buněk" k lesu, a to včetně parkoviště pro návštěvníky, které bude situováno podél silnice na Mříčnou u stávajících buněk. Do konce roku snad bude hotové i výběrové řízení na zhotovitele celé stavby.

„Pokud tedy vše proběhne standardním způsobem a nedojde k nečekaným zdržením (třeba kvůli protestům ne-úspěšných uchazečů), chceme zahájit zemní a stavební práce hned po skončení zimy. Na podzim 2016 bychom rádi zahájili provoz v první části areálu, který bude zahrnovat modernizovanou cestu od buněk k lesu, novou střelnici uprostřed lesa a několik dalších nových cest přímo v lese," věří Aleš Vaněk.

ANKETA: Jak si zastupitelé vedli v uplynulém roce?

Radim Mládek, 49 let
Myslím, že město tu zastupitelé vedou docela dobře. Snaží se plnit, co slibovali. Chtěli tu dělat i koupaliště, ale to úplně nevím. Moc teplých dní nebývá. Záleží také na tom, zda jsou či budou na to peníze.

Věra Křikavová, 45 let
Přijde mi, že se tu za ten rok moc nezměnilo. Po městě si změn všímám, například sídliště opravovali, to je vidět. Obrovský problém tu jsou bezdomovci a nezdá se mi, že by se s tím snažili něco dělat.

Lenka Dvořáková, 34 let
Nejsem sice úplně odsud, ale určitě mám pocit, že se město rozvíjí a mění k lepšímu. Nejde to samozřejmě rychle, ale myslím, že se členové současného zastupitelstva snaží Jilemnici posunout .

Zdeněk Votoček, 63 let
Do zastupitelstva jsem volil. Zdá se mi, že částečně plní to, co slibovali. Velké změny ale nevidím, protože rok je krátká doba. Vadí mi bezdomovci, jsou tu největší problém a mělo by se s tím něco dělat.

Jana Hanušová, 30 let
Žádných velkých či zásadních změn jsem si ve městě zatím nevšimla. I když už tu pár let nebydlím a přijedu jen někdy, při každé návštěvě mi Jilemnice v podstatě přijde stále stejná.

Veronika Limberská