Jde o hrady Bezděz, Trosky a Grabštejn a zámky Sychrov, Zákupy, Frýdlant, Lemberk a Hrubý Rohozec. Co do doby vzniku je nejmladší národní kulturní památkou regionu horský hotel a vysílač na Ještědu.

Na seznamu národních kulturních památek jsou ještě bazilika svatých Vavřince a Zdislavy v Jablonném v Podještědí a Dlaskův statek nedaleko Turnova. Ten je součástí tamního Muzea Českého ráje a na seznam byl zapsán až jako poslední, a to v roce 2010.

Nejnavštěvovanější národní kulturní památkou v Libereckém kraji zůstává státní zámek Sychrov. Rozsáhlý areál, spjatý s knížecím rodem Rohanů, loni navštívilo přes 122 tisíc lidí, o rok dříve jich bylo téměř stejně.

Cizinců je méně

Vyhledávaná památka se dlouhodobě těší zájmu turistů z České republiky i ze zahraničí. V porovnání s ostatními hrady či zámky v regionu se chlubí ještě jednou zvláštností, a to zájmem filmařů. Ten může památkářům ročně zajistit milionové přilepšení do rozpočtu.

Velkou část návštěvníků tvoří cizinci. Jejich počet nyní stagnuje nebo jich mírně ubývá. V dobách největšího boomu však hosté ze zahraničí tvořili i přes třetinu návštěvníků. Teď je jich kolem 12 procent. „Je to dáno tím, že je poměrně masivní pokles ruské klientely,“ vysvětlil ředitel libereckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) a současně sychrovský kastelán Miloš Kadlec. Doplnil ale, že cestovní kanceláře zůstávají zámku věrné. „Nejsou to dnes autobusy, ale jsou to mikrobusy v počtu do deseti návštěvníků,“ dodal kastelán. Nejvíce zahraničních turistů na Sychrov míří z USA. Velký kontrakt s jednou cestovní kanceláří jich ročně přivede kolem 6000.

Zámek ale neláká jen na krásu historických interiérů či prohlídky v dobových kostýmech. Na Sychově se koná množství dalších akcí, které nabízejí návštěvníkům propojení zámecké historie například s vědou, kulturou či gastronomií. Sychrov je také jedním z vyhledávaných míst k uzavření sňatku.

Velký zájem o park

Velkou novinkou loňského roku bylo otevření opravené oranžerie v parku naproti budovy zámku. Podle Kadlece se projevilo enormním nárůstem zájmu o zámecký park. Turisté se v oranžerii mohou občerstvit. Slouží také pro pořádání akcí propojujících například hudbu a gastronomii. „Řada lidí se pravidelně vracela. Naučili se tam chodit, většinou o víkendech, třeba na kávu a zákusek,“ poznamenal kastelán.