Ministerstvo kultury v rozhodnutí o zařazení mezi kulturní památky uvádí, komín ve Dvoře Králové nad Labem je z republikového hlediska unikátní. Jedná se totiž o nejvyšší komín s vodojemem na území ČR a jeho rezervoár má největší objem z komínových vodojemů v ČR, 300 metrů krychlových. Rezervoár dokonce přispívá k vyšší stabilitě komína s ohledem na zatížení větrem, přičemž přitížení od vodojemu není proti vlastní tíze komína až tak významné.

Odchyt pelikánů v Safari Parku Dvůr Králové. Pelikáni se musí přemístit do zimoviště.
FOTO: Honička ve vodě i na souši. Pelikáni se nedali, zoologům shazovali roušky

Komín s vodojemem vybudovala v roce 1941 specializovaná komínářská rodinná firma V. Fischer a spol. Letky a původně sloužil pro textilní továrnu Josefa Sochora. Komín je kónického tvaru, vyzděný z radiálních cihel, takzvaných komínovek, vysoký 83 metrů, průměr v úrovni dvora činí 7,66 metru, v hlavě (koruně) 3,42 metru. Cihlový komínový vodojem má tvar komolého kužele postaveného na užší základnu a je umístěn na železobetonovém prstenci, který podpírají výrazné krakorce. Komín byl z provozu odstaven v roce 1969, vodojem byl v provozu do roku 2007.

Ve Dvoře Králové nad Labem je opravená Heydukova ulice.
FOTO: Dvůr Králové otevře po rekonstrukci Heydukovu ulici

Podnět o jejich zařazení mezi kulturní památky podal před šesti lety na ministerstvo kultury jeden z občanů. Stavba se nachází v areálu, který v současné době vlastní společnost Slezan Holding. Patří k nepřehlédnutelným dominantám panoramatu města a připomíná slavnou průmyslovou minulost Dvora Králové nad Labem.

Dvůr Králové nad Labem má novou kulturní památku - tovární komín s vodní nádrží v bývalém areálu TIBA Zálabí.Zdroj: Jan Skalický