Nejvyšší komín s vodojemem v ČR je kulturní památkou, stojí ve Dvoře Králové
Tovární komín s vodní nádrží bývalého textilního podniku TIBA ve Dvoře Králové nad Labem se stal novou kulturní památkou. Tovární komín s vodojemem v Zálabí je technicky i stavebně jedinečnou hodnotnou památkou, která patří do specifické podskupiny komínových staveb. V České republice se jich z původního počtu zhruba padesáti dochovalo posledních 21, na území Královéhradeckého kraje se takové stavby dochovaly dokonce jen dvě.
Ministerstvo kultury v rozhodnutí o zařazení mezi kulturní památky uvádí, komín ve Dvoře Králové nad Labem je z republikového hlediska unikátní. Jedná se totiž o nejvyšší komín s vodojemem na území ČR a jeho rezervoár má největší objem z komínových vodojemů v ČR, 300 metrů krychlových. Rezervoár dokonce přispívá k vyšší stabilitě komína s ohledem na zatížení větrem, přičemž přitížení od vodojemu není proti vlastní tíze komína až tak významné.
Komín s vodojemem vybudovala v roce 1941 specializovaná komínářská rodinná firma V. Fischer a spol. Letky a původně sloužil pro textilní továrnu Josefa Sochora. Komín je kónického tvaru, vyzděný z radiálních cihel, takzvaných komínovek, vysoký 83 metrů, průměr v úrovni dvora činí 7,66 metru, v hlavě (koruně) 3,42 metru. Cihlový komínový vodojem má tvar komolého kužele postaveného na užší základnu a je umístěn na železobetonovém prstenci, který podpírají výrazné krakorce. Komín byl z provozu odstaven v roce 1969, vodojem byl v provozu do roku 2007.
Podnět o jejich zařazení mezi kulturní památky podal před šesti lety na ministerstvo kultury jeden z občanů. Stavba se nachází v areálu, který v současné době vlastní společnost Slezan Holding. Patří k nepřehlédnutelným dominantám panoramatu města a připomíná slavnou průmyslovou minulost Dvora Králové nad Labem.