Nabijte si telefony i počítače, ať zůstanete ve spojení a s přístupem k informacím. S touto výzvou se v neděli dopoledne obrátil na občany ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Reagoval tak na očekávaný orkán, jehož řádění meteorologové očekávají od nedělního večera, a to nejen v noci, ale i v pondělí během celého dne, až do šesté večer.

„Jsme v trvalém kontaktu s drážními hasiči, silničáři, letovým provozem, provozovateli přenosové soustavy i energetiky. Jsou v pohotovosti a upozorňují veřejnost, aby lidé při cestování byli opatrní,“ říká ministr Havlíček.

"Všichni jsou v pohotovosti a upozorňují veřejnost, aby lidé při cestování byli opatrní. A pokud to jde, zajistili si například svoje mrazáky, ledničky, nabili si počítače, telefony. To samozřejmě preventivně, kdyby vítr pokácel stromy nebo poškodil rozvody a došlo k výpadku proudu," dodává.

Nebezpečná situace se může podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) projevit rozsáhlým poškozením stromů a lesních porostů, vyvracení stromů, škodách na majetku a některých budovách. Pravděpodobné je přerušení elektrických vedení.

"Hrozí výrazně ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení nákladního automobilu. Doporučuje se sledovat vývoj situace na internetu ČHMÚ www.chmi.cz a ve sdělovacích prostředcích, sledovat dopravní zpravodajství," avizuje Český hydrometeorologický ústav.

Zároveň doporučuje zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky. Omezit pohyb venku a jízdy autem jen na nejnutnější potřebu. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V nutnosti případě jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby.

Posílené služby jak ve výjezdu, tak na operačním středisku chystají příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR. S možností vyrazit na pomoc lidem počítají jednotky dobrovolných hasičů. Na možnost zvýšeného počtu zásahů, ale i na případnou potřebu hledat objízdné trasy se připravují také zdravotničtí záchranáři či policisté.

Sice s již slabším, ale pořád ještě se silným větrem je zřejmě třeba počítat i v následujících dnech, během úterka a středy.