Teorii známe, ale praxe nám začíná docházet často  až v momentě, kdy  písmenka na počítači jsou najednou malá, kolega  naproti u stolu je rozmazaný a když sedíme za volantem,  silnice v autě před námi zvláštně plave. To je mezní situace, kdy  musíme vyhledat odborníka. V Trutnově je nepřeberné množství obchodů s optikou. Včera jsme zavítali do Oční optiky Jitky Vágnerové v Jihoslovanské ulici. 

Oční lékař zárukou správného měření

Každý člověk má jednou za tři roky nárok na částečnou úhradu skel do brýlí i obrouček od zdravotnických pojišťoven.  V této optice se oči neměří. „Necháváme to na lékařích. Pacienti jsou vyšetřeni odborně a výkon hradí pojišťovna. Je to pro ně dostupnější, než kdyby museli za měření platit,“ upozorňují  optičky. Někteří zákazníci chtějí vyměnit pouze skla do původních obrouček.  Ty nejobyčejnější po částečné úhradě pojišťovnou vyjdou na pouhých dvacet korun.  „Využívá je však málokdo. Nemají totiž téměř žádnou trvanlivost,“ konstatovala Ludmila Fialová. Optičky většinou doporučují běžné populaci cenově dostupná plastová skla. A dokáží brýle udělat i na počkání.

Pojišťovny přispívají na skla bez cilindru 51, respektive 111 korun s cilindrem. Lidé doplatí pak 278 korun.  „Pokud si zákazníci přejí antireflexní variantu, musí připlatit.  Plastové, cylindrické  v takovém případě po odečtení příspěvku od pojišťovny  stojí 578 korun,“ upřesnila Jindra Matějáková. K dispozici tu mají velký výběr obrouček. Jejich nejjednodušší typ hradí pojišťovna. Jinak se dají cenově dostupné moderní plastové obroučky pořídit zhruba za pět set korun, lidé s receptem mají 150 korun slevu.

Jarní slevy jsou nyní výhodné

„Nejvíce jsou nyní v kurzu černobílé varianty,“ prozrazují  optičky. Movitější zákazníci volí kovové obroučky v cenových relacích od 1500 do 3000 korun, ale výjimkou nejsou ani luxusní titanové varianty třeba za 6000 korun.  A kdo potřebuje brýle multifokální, má v jarních slevách šanci, že je sežene i za méně než 5000 korun.