Celorepublikový problém s nedostatkem zubařů vygradoval v posledních měsících také v podkrkonošké metropoli. Po náhlém úmrtí stomatologa Stanislava Petra letos na jaře se celá řada jeho pacientů ocitla v totálně bezprizorní situaci.

Jediný, kdo se snaží ujmout lidí, kteří přišli o svého zesnulého zubaře, je stomatolog Rudolf Dušánek, který provozuje svou privátní ordinaci v Kladské ulici v Poříčí, tedy v objektu EPO. Je zároveň předsedou trutnovské stomatologické komory. „Připadám si vážně jak ve sběrném táboře. Snažil jsem se doteď převzít Standovy pacienty, ale už to nejde. I když jsem na internetu uveden jako stomatolog, který pacienty přijímá, musel jsem to ukončit. Už to vážně nezvládám,“ uvedl Rudolf Dušánek. Deníku se svěřil, že se čtyřmi absolventy, kteří mu pomáhají, má už nyní ve stavu více než pět tisíc lidí. „Ordinujeme každý všední den od 7 do 22 hodin. Sám jsem ze Dvora Králové, takže se často stává, že tady prostě přespávám v ordinaci na lehátku,“ svěřil se Rudolf Dušánek.

„Teď jsem přes léto vyhlásil na příjem pacientů stop– stav. Nejde to jinak. Všichni jsme vyčerpaní, začnou dovolené. Snažím se alespoň ošetřit akutní stavy pacientů, kteří chodili ke kolegovi Petrovi a teď se nemají kam obrátit. Nemám srdce je vyhodit,“ dodal Rudolf Dušánek. Stanislav Petr měl v péči zhruba přes dva tisíce pacientů. „Když se dneska zeptáte v baráku privátních stomatologů v Polské ulici, tak vás odkáží do Poříčí. Je to děs. Nikdo mě nechce a kdybych měla bolesti, nevím, na koho se obrátit,“ řekla jedna z pacientek. „Bude hůř,“ předeslal Rudolf Dušánek. V kontextu s celorepublikovým nedostatkem zubařů neumí ani předseda trutnovské stomatologické komory poradit. „Nemohu diktovat svým privátním kolegům, aby přijali další pacienty. Všichni se hájí přetlakem pacientů,“ přiblížil současný stav Dušánek a vyjádřil alespoň naději, že lidé se u něj mohou zase ptát na registraci. Ale až začátkem září.

Zubaři v Trutnově se věkově v průměru pohybují kolem padesáti let. „I když mladí stomatologové nemusejí už dnes prokazovat tříletou praxi pod vedením zkušeného lékaře, málokdo z nich si troufne otevřít vlastní ordinaci. Co bude dál, opravdu netuším,“ přidal černé vize stomatolog z elektrárny.