Možnost, že vláda zvýší daň z příjmu právnických osob, českým firmám nevadí tolik, jako možný návrat povinnosti platit zaměstnancům za první tři dny nemocenské. Plyne to z průzkumu Asociace exportérů prezentovaného na fóru v Mladých Bukách.

Ankety se účastnilo padesát exportně zaměřených firem. Z nich 81 procent znovuzavedení takzvané karenční doby odmítá, jen 19 procent by to nepovažovalo za závažnější problém. Zpětné zavedení placení nemocenské za první tři dny nemoci by podle většiny odpovědí výrazně zhoršilo situaci podnikatelům zejména v továrnách.

Minimálně na dvojnásobek

„Lze očekávat, že nemocnost by vzrostla minimálně na dvojnásobek oproti stávajícímu stavu a náklady pro podnikatele v České republice vzrostou minimálně o 3 až 4 miliardy korun za rok. Nejvíce by to postihlo menší podniky a podniky s nižší průměrnou mzdou, než je celostátní průměr," shrnuje místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

„Jednak by se nám zvýšily náklady na nemocenskou, současně s tím by vzrostly i osobní náklady na přesčasy za náhradu nemocných pracovníků," zní další z argumentů.

Podle průzkumu za současného stavu v řadě podniků nemocnost téměř vymizela. Fakt, že první tři dny nemocenské nejsou placené, v některých firmách snížil počet krátkodobých nemocí zaměstnanců až o 80 procent.

Hostem fóra byl i premiér Bohuslav Sobotka a podle něj vláda nebude otázku placení prvních tří dnů nemoci otevírat, pokud se na společném řešení neshodne tripartita.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky se v otázce prvních tří dní nemocenské čeká na shodu tripartity. „V případě, že se na tom sociální partneři dohodnou, koalice to bude respektovat. Za ČSSD si dokážeme představit obnovení dávky v prvních třech dnech nemoci v omezené míře. Pokud ale nebude dohoda, koalice se k tomu vracet nebude," řekl na Exportním fóru.

Pokud by vláda sáhla k možnosti zvýšit korporátní daně z 19 na 20 procent, firmy by to sice nevítaly s nadšením (65 procent s takovým krokem nesouhlasí), přesto by to podle nich neznamenalo výrazné zhoršení ekonomických podmínek.

Bez výnosu pro státní pokladnu

„Jenže by to neznamenalo ani významnější přínos pro státní pokladnu. Toto opatření postihne velké podniky a podniky se zahraniční majetkovou účastí a vedlo by to k větší snaze optimalizovat daně," upozornil předseda Asociace exportérů Jiří Grund z Mladých Buků. Podobná očekávání plynou i z převažujících názorů v průzkumu: „Zvýšení korporátní daně na 20 procent by mělo psychologický efekt: daň už začíná dvojkou, pojďme více daňově plánovat."

Podle premiéra Bohuslava Sobotky vláda nepočítá s tím, že by měnila sazby daní: „Počítáme jen s tím, že zvýšíme zdanění hazardu, což je svého druhu sektorová daň. Budeme se soustředit na zvýšení výběru daní a budeme se věnovat boji s daňovými úniky. Zvyšování daňových sazeb vláda nemá ve svém programu."