Podle ředitele soukromého špitálu Vladimíra Drymla za rozhodnutím provozovat vlastní pojišťovnu stojí chování Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a ministerstva zdravotnictví. „VZP se chová monopolně a my nechceme být závislí na systému, který tady určuje ministr zdravotnictví Julínek.“

Přípravy potrvají do konce roku

Projekt vrchlabské nemocnice, která nemá s VZP uzavřenou smlouvu, je zatím ve stádiu příprav. Podle Drymla by pojišťovna měla začít fungovat od začátku nového roku. „Není to zas tak jednoduché, ale pracuje se na tom. Nejdříve to musíme připravit organizačně, najmout lidi, podání žádosti je teprve to poslední,“ uvedl ředitel Dryml. Ten během svého angažmá na ministerstvu zdravotnictví shodou okolností působil coby náměstek ministra pro zdravotní pojišťovny a kontrolu.

Zájemce o založení pojišťovny musí splnit několik podmínek, mimo jiné také složit kauci 50 milionů korun a zavázat se, že do roka získá 50 tisíc pojištěnců. O žádosti rozhoduje ministerstvo zdravotnictví, nutný je také souhlas ministerstva financí.

Vedle potenciálních klientů na Vrchlabsku chce nová pojišťovna získat zájemce z celé země. „Sehnat do roka padesát tisíc klientů by neměl být zas tak velký problém. Není to otázka jen Vrchlabí, ale celé republiky,“ poznamenal ředitel. Pobočky nového zařízení totiž mají také vzniknout v sedmnácti obchodních domech, které vlastní spolumajitel soukromého špitálu Alexandr Seidl.

Jaký bude název pojišťovacího ústavu, vedení nemocnice zatím tají. „Název máme, ale ten sdělíme až při registraci pojišťovny,“ dodal Dryml.