Místní nemocnice včera uvedla do provozu nové oddělení akutní lůžkové rehabilitace. Podle ředitele Martina Limburského zde budou lékaři a sestry pečovat o pacienty po cévních mozkových příhodách, kteří často ochrnou na polovinu těla, a také o pacienty například po operaci totálních endoprotéz. Oddělení je umístěno v pátém podlaží budovy interních pavilonů, kde pacienti najdou internu nebo neurologii.

„Vznik oddělení souvisí s budováním takzvaného Iktového centra, jehož statut Oblastní nemocnici Trutnov přiznalo na začátku loňského roku ministerstvo zdravotnictví. „Pacienti s akutní cévní mozkovou příhodou jsou již přednostně směřováni právě k nám do Trutnova,“ uvedl Martin Limburský.

Jak vysvětlil Miroslav Nývlt, tiskový mluvčí nemocnice, vznik oddělení byl podmínkou pro to, aby Iktové centrum mohlo fungovat. „Umístěni zde budou pacienti, které později čeká dlouhodobá rehabilitace v jiných zdravotnických zařízeních, ale je třeba, aby u nich rehabilitace probíhala již předtím.“

Dalšími významnými skupinami diagnóz budou stavy po infekcích centrální nervové soustavy, stavy poúrazové, po výkonech na velkých kloubech či páteři, po implantaci totálních endoprotéz, ale i při zhoršení chronických onemocnění hybného systému.

Obnoví nebo zlepší hybnost pacientů

„Pomůžeme i pacientům, kteří trpí úpornými bolestmi páteře a ambulantním způsobem se nedaří jim pomoci,“ vysvětlil primář rehabilitačního oddělení Oldřich Černý a dodal: „Hlavním cílem je obnovit nebo alespoň zlepšit aktivní hybnost pacienta a tím i jeho soběstačnost.“

Podle Oldřicha Černého k tomu právě přispívá nácvik stoje i nácvik chůze a cvičení náhradních pohybových stereotypů, aplikace vhodných metod fyzikální terapie, ale i aktivní cvičení na přístrojích a ve vhodných případech i léčba pulzním magnetickým polem či biostimulace laserem. K dispozici bude také vodoléčba a vana pro podvodní masáže.

Do areálu vodoléčby byl vybudován nový vstup, který umožní dopravu hospitalizovaných pacientů klidnějším a společensky přijatelnějším způsobem, než tomu bylo dosud.

Nakoupí moderní pomůcky

První pacienty přivítá oddělení akutní rehabilitace v průběhu tohoto týdne. „Ještě čekáme na vyřízení nezbytných formálních náležitostí a především je třeba na rehabilitační oddělení dokoupit moderní rehabilitační pomůcky,“ podotkl Miroslav Nývlt. Podle jeho slov se jedná především o vertikalizátory, které pomáhají s nácvikem stoje a chůze, vozíky, chodítka, toaletní židle a polohovací lůžka nebo pomůcky pro rehabilitaci pohybu končetin. „Během dvou až tří měsíců bude oddělení ve stoprocentním provozu,“ dodal.