Podle Drymla ministertvo porušuje zákon o zdravotních pojišťovnách i pravidla hospodářské soutěže. „Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková prosazuje rozdílné navyšování plateb od zdravotních pojišťoven pro jednotlivé nemocnice, a to tak, že zadlužené nemocnice mají dostávat od zdravotních pojišťoven více než zařízení s vyrovnaným hospodařením, nebo dokonce zisková,“ stojí v dopise, který šéf špitálu v týdnu adresoval antimonopolní­mu úřadu.

Vedení vrchlabské nemocnice se nelíbí, že platby mají být údajně účelově použity na zvýšení sesterských platů a mají jít z prostředků určených jen na úhradu zdravoní péče. „Správný postup by mělo být navýšení finančního ohodnocení na poskytovanou zdravotní péči. Místo toho se má čerpat účelová dotace na mzdy sester z peněz určených na úhrady za poskytnutou péči,“ říká ředitel.

Ministerstvo pokládá Drymlovy výtky za neopodstatněné. „Vzhledem k tomu, že ministerstvo zdravotnictví rozdílné navýšení plateb od zdravotních pojišťoven pro jednotlivá zdravotnická zařízení, jak tvrdí pan Dryml, rozhodně neprosazuje, považujeme jeho výroky za nepravdivé a avizované kroky za bezpředmětné,“ řekl Krkonošskému Deníku tiskový mluvčí Vlastimil Sršeň.

Na základě vládního nařízení mají platy zdravotních sester ve všech nemocnicích počínaje červencem stoupnout v průměru o 2500 korun. Ministerstvo dalo najevo, že kromě pojišťoven se na zvyšování mezd musejí podílet i zřizovatelé nemocnic.

Žaloba na stát?

Vedení vrchlabského špitálu chystá také další kroky. Podle ředitele Drymla ministerstvo totiž obchází pravidla Evropské unie. „Připravujeme podnět komisi Evropské unie a možnou žalobu na český stát i arbitráž. Cítíme se totiž jako dobře hospodařící nemocnice českým státem účelově poškozeni a diskriminováni,“ dodává Vladimír Dryml.

Není to poprvé, kdy se krkonošská nemocnice obrátila na antimonopolní úřad. Už loni v květnu jej vyzvala, aby prozkoumal, zda Všeobecná zdravotní pojišťovna nezneužívá svého dominantního postavení. Došlo k tomu krátce poté, co VZP odmítla se soukromou nemocnicí podepsat smlouvu. Nakonec obě strany našly společnou řeč a k letošnímu lednu smlouvu uzavřely.