Jaká budoucnost čeká nemocnici po odchodu dlouholetého ředitele? Mezi občany města se mluví o slučování s jinou, konkrétně náchodskou.

Je to věc kraje

Důvodem je dlouhodobá koncepce Královéhradeckého kraje, podle které by měla vzniknout „velká a jediná" nemocnice. Ta by zahrnovala všechna zařízení v majetku kraje. „Rozhodnutí je na vlastníkovi nemocnice, o tom musí jednat zastupitelé Královéhradeckého kraje. V současné době o připravovaných krocích nemáme žádné konkrétní informace," sdělil Miroslav Nývlt, mluvčí trutnovské nemocnice. Žádný z orgánů kraje o slučování nejednal.

Nové přístroje

Nemocnici čeká i v dalších letech rozvoj. Nedávno získala nové vybavení pro iktové centrum. Jednalo se například o resuscitační lůžka, ventilátory a další přístroje. Nové vybavení získalo také rehabilitační oddělení, dodávky všech přístrojů skončily v říjnu.

„Dosáhli jsme standardního vybavení, které příznivě ovlivňuje zajištění komplexní zdravotní péče pacientům s cévními mozkovými příhodami v dané oblasti," uvedla ekonomická náměstkyně Jana Totková, pověřená řízením. Nemocnice má také nově vybavenou gastroenterologii a další novinky chystá.

Zpracovává se projektová dokumentace na konsolidované laboratoře, tedy zefektivnění provozu pracovišť klinické biochemie, hematologie, nukleární medicíny a mikrobiologie přestavbou stávajícího pavilonu klinické biochemie. S možností zahájení realizace díla v druhém pololetí příštího roku.

Akce by probíhala ve třech etapách s dobou trvání tři roky. Cena projektové dokumentace činí 2,5 milionu korun, předpokládaná cena díla je 130 milionů. Půjde o krajské investice.

Dále je plánován nákup zdravotnických přístrojů a zařízení formou dotace z Evropské unie v hodnotě asi 12 milionů s dodáním v příštím roce. „Investice z vlastních zdrojů bude možno naplánovat až po zveřejnění úhradové vyhlášky, která nám teprve umožní vytvořit rozpočet na příští rok," prozradil některé z plánů Miroslav Nývlt, mluvčí trutnovské nemocnice.

Ten také popřel, že by mělo nové vedení rozpory s částí personálu nemocnice.

„Jana Totková, která je pověřená řízením nemocnice, uskutečnila schůzku se všemi zaměstnanci nemocnice, kde informovala o jejím rozvoji v posledním období a o změnách ve vedení nemocnice. Odpovídala osobně na všechny dotazy. Setkala se a hovořila se všemi primáři a vedením oddělení. Informovala o možnostech osobních rozhovorů a schůzek v případě nejasností a nabídla otevřenou komunikaci na jakékoliv téma. Žádný rozpor se nevyskytl," uvedl.

Dlouholetý ředitel nemocnice Martin Limburský odešel po sedmnácti letech z funkce na vlastní žádost.