Teploty jako na houpačce, deštivé počasí, školní třídy i autobusy plné kýchajících a kašlajících lidí. Současné podmínky rozhodně zdraví neprospívají, přesto však podle hradeckých praktických lékařů chodí do ordinací méně pacientů než v předchozích týdnech.

I když někteří lékaři v čekárnách ordinací nezaznamenali větší nárůst pacientů, statistiky hovoří jinak. Akutními respiračními infekcemi a chřipkou bylo v tomto týdnu 1627 nemocných na sto tisíc obyvatel, což představuje v kraji nárůst o 40,9 procenta oproti předcházejícímu týdnu. Nejvyšší nemocnost je na Trutnovsku – 1979 a na Hradecku – 1864 pacientů na sto tisíc obyvatel. Naopak nejméně nemocných připadá na Náchodsko – 1083 na sto tisíc obyvatel.

„Jedná se o podprůměrný stav na tuto dobu. Jen občas přijde někdo s chřipkou nebo bronchitidou. Částečně to připisuji proočkovanosti a částečně asi také tomu, že se lidé o sebe starají více než dříve,“ řekl praktický lékař pro dospělé Miloslav Lacina. Dodal, že by tomu mělo být spíše naopak. Teplé počasí předchozích dnů by mělo šíření virových onemocnění spíše nahrávat.

„Minulý týden chodilo více pacientů. Nyní si ale myslím, že je nemocnost v přiměřeném stavu k této roční době. Chodí ke mně spíše děti s virózami než s chřipkami,“ uvedla dětská lékařka ze Slezského Předměstí v Hradci Králové Václava Hanušová.

Jako prevenci i při počátcích nemoci doporučuje především homeopatika nebo například echinaceu na posílení imunity. Samotné vitamíny podle ní nestačí. „V období chřipkových epidemií platí, že by rodiče měli předcházet tomu, aby dítě prochladlo, nebo se příliš unavilo, protože ho to oslabí a pak v kolektivu snáze něco chytí,“ dodala Hanušová.

Také Miloslav Lacina doporučuje, aby se lidé vyhýbali velkým společenským akcím. „K předcházení onemocněním je nutný dostatek tekutin, přísun vitamínů, vhodné je i otužování,“ doplnil doktor Lacina.

Lenka Kašparová