Například ani v Horní Malé Úpě, která je nejvýše položenou krkonošskou obcí ve výšce 1041 metrů nad mořem, se o ideálních podmínkách nedá vůbec mluvit. I zde jsou holé stráně bez sněhu a provozovatelé areálu mají co dělat, aby udrželi alespoň částečně vysněženou hlavní sjezdovku. I když na první pohled se to zdá být až neuvěřitelné, přesto jezdí v tamním areálu dva vleky. Na sjezdovce na Pomezkách se lyžuje k pátému sloupku a U Kostela 400 jsou k dispozici skipasy s dvacetiprocentní slevou. A jak to vidí místní? „Teploty stále nad nulou a sníh v nedohlednu. Většina hostů ruší objednávky a ti, co se chystají přijet, vyčkávají na první sněhové vločky. Jako by se zastavil čas v této malebné části hor. Parkoviště zejí prázdnotou, sem tam projde nějaký ten turista," říká například Robert Feješ z penzionu Blesk.

Manželé Šámalovi, kteří v Malé Úpě tento penzion provozují a v obci žijí více než čtyřicet let, poznamenali, že takovou zimu nezažili. "Nepamatujeme tak teplé období v zimních měsících, jako je teď. Vždycky nějaký sníh byl, někdy více, někdy méně, jak na Vánoce, tak na Nový rok. A teď? Brzo bude půlka ledna a kolem chalupy místo vyhazování sněhu můžeme sekat trávu," podivují se. „Pamatuji zimy, kdy napadl sníh už v říjnu a vydržel až do května. Když zima, tak zima se vším všudy. S mrazy i pořádnými závějemi. To se poslední roky už říct nedá. Příroda si s námi pohrává. Dvanáct stupňů nad nulou ve výšce více než tisíc metrů nad mořem v lednu? To je opravdu moc," dodává Jiří Šámal.

Přesto Malá Úpa ožije. A to hned od neděle, kdy se sem sjedou sportovci z Českého hnutí speciálních olympiád od 8 do 40 let. „Je jich přihlášeno včetně instruktorů a trenérů na 250. Věřím, že podle předpovědi začne mrznout, sjezdovka na Pomezním hřebenu se dočká technického sněhu, že nějaká ta vločka navíc spadne a že i discipliny odběháme," vidí pozitivně Speciální olympiádu její dlouholetý ředitel Jaroslav Prouza.