„Vozím v autě dvě lékárničky, starou a novou,“ říká Miroslav Pátek, jeden z libereckých řidičů. „Té staré je mi skoro líto, ani jsem ji neotevřel,“ pokračuje.

Podobný problém mají desítky řidičů. Autolékárničky přitom mohou najít nové uplatnění. Buď jako výukový materiál v autoškolách, nebo je lze odnést do Českého červeného kříže, či do Adry. „Protože chceme zabránit zbytečnému plýtvání, tak přicházíme s výzvou, že lidé mohou předat využitelný zdravotnický materiál ze starých autolékárniček v našich pobočkách,“ vysvětluje vedoucí Adry v České Lípě Petr Máška.

Lidé tak mohou přispět na zdravotnický materiál, který se odveze do zdravotnického střediska a porodnice ve městě Itibo v Keni. „Do konce února autolékárničky sbíráme, poté se v průběhu března převezou od Keni,“ upřesnil Máška. „Materiál bude sloužit pro naši práci při ošetřování zraněných a nemocných. Jen pro představu, na převaz jednoho těžce popáleného dítěte se spotřebuje až padesát kusů sterilních mulových čtverců a okolo deseti kusů obvazů. Pro dospělého je to až třikrát tolik,“ popsal vedoucí pobočky.

Ovšem ani Adra nevyužije všechen obsah lékárniček. „Z použitých autolékárniček potřebujeme jen chirurgické rukavice a neotevřený obvazový materiál. Zbývající obsah bohužel nedokážeme využít,“ dodal Máška.

Adra na vybírání lékárniček spolupracuje se školami. Proto je sběrné místo na Českolipsku i na mimoňském gymnáziu. V Jablonci zase v Gymnáziu U Balvanu. Na Liberecku pobočka Adry není, zde ale lidé mohou autolékárničku odnést do Českého červeného kříže v Palachově ulici. „Budeme rádi, lékárničky se nám hodí. Nic konkrétního ale zatím neplánujeme, uvidíme, co se nám podaří vytřídit,“ prozradila pracovnice Českého červeného kříže v Liberci Anna Stahoňová.

KDO VYBÍRÁ

ČESKÝ ČERVENÝ KŘÍŽ
Liberec, Česká Lípa, Jablonec, Semily

ADRA
Česká Lípa – Příbramská ulice
Mimoň – gymnázium
Jablonec – Gymnázium U Balvanu

Luboš Vrabec