Vždy si nějakou cestu najdou, navíc je uvnitř relativně teplo, nefouká tam vítr. A tak se ve městě rozhodli pro opačný způsob. „Dům čp. 221 v Havířské ulici bude úplně vyklizen. A úplně otevřen. Pracovníci Technických služeb vysadí všechny dveře a okna,” říká starosta Miroslav Vlasák.

Tento dům je ze všech v lokalitě Červené kolonie nejméně využívaný, jediným dvěma oprávněným nájemníkům budou přiděleny náhradní byty. „Chceme zabránit tomu, aby zde přebývali někteří obyvatelé, kteří nemají žádné nájemní smlouvy, byli už několikrát vykázáni a opětovně tyto prostory využívají,” doplnil starosta.

Co bude s objektem dál, zatím není jasné. Rozhodovat se bude až v příštím roce. V úvahu připadá i jeho demolice. „Nechceme zdejší objekty prodávat, protože by tu poměrně jednoduše mohlo dojít k podobné situaci, jaká nastala ve Varnsdorfu a okolních městech. Odprodejem by se zřejmě vyřešil problém oprav a údržba, ale ztratili bychom jakoukoli možnost ovlivňovat přidělování bytů. A to nechceme dopustit,” dodává starosta Vlasák.

V lokalitě Červená kolonie vznikl tucet velkých bytových domů na přelomu 19. a 20. století. Každý s dvaceti jednotkami. Postaveny byly pro dělníky pracující ve zdejších dolech. Postupem času se jejich technický stav zhoršoval a tři nejzdevastovanější domy byly zbořeny. Na jejich místě vyrostly cihlové novostavby ve stejném stylu.

Některé objekty mají stálé nájemníky a postupně jsou rekonstruovány, další chátrají. „Po sto letech tu také došlo k vybudování kvalitní kanalizace a nových komunikací. Stavba už je hotová, nyní dochází k předávání. Za současné situace jsou ale investice města do zchátralých objektů nereálné,” říká starosta Žacléře Miroslav Vlasák.

„K vyklizení objektu čp. 221 a odstranění výplní dojde, jakmile se odstěhují stávající nájemníci. To proběhne ve spolupráci se Správou a údržbou nemovitostí. Vloni jsme nevyužívané části objektů před zimou zajišťovali, aby nám tam nezamrzla voda. Ale v lednu lidem došlo dřevo a zábrany začaly pomalu mizet. A voda zamrzla stejně. Letos jsme se proto rozhodli to udělat obráceně. Všechno přijde pryč, takže tam nebude co sebrat a bude tam chladno,” potvrdil Radek Ilchmann z Technických služeb Žacléř.