Volby do Evropského parlamentu v roce 2009 provázela nízká volební účast. V porovnání s uplynulým víkendem se ale tehdejších 27 procent může zdát jako výborný výsledek. V okrese Trutnov jich nyní přišlo o 10 procent méně.

„Prohlížel jsem volební lístky a nenašel nikoho z Trutnovska ani z východních Čech. Byl to samý Pražák, tak jsem volit nešel," řekl ke svému rozhodnutí Jiří Beran z Trutnova. „Navíc europoslanci berou statisíce a my důchodci jsme dostali přidáno 46 korun. Přitom jejich práce takovým penězům vůbec neodpovídá," dodal.

Na druhou stranu Marek Hampel ze Žacléře do volební místnosti dorazil. „Šel jsem už kvůli tomu, aby tam nebyl další Ransdorf či někdo podobný. To se však nepovedlo. Ale ať se mi to líbí nebo ne, Evropská unie má na dění v naší zemi velký vliv, proto považuji za důležité vyjádřit se k tomu, kdo nás bude zastupovat," říká Marek Hampel ze Žacléře.

Nejméně = 8,31 procenta voličů

Nejmenší zájem projevili občané Vlčkovic v Podkrkonoší. S účastí 8,31 procenta se projevili jako největší euroskeptici okresu. Z 325 lidí na seznamu jich k urně dorazilo jen 27. Rovných deset procent lidí přišlo volit v nedalekém Dubenci. Zajímavé ale je, že ve stejném regionu nedaleko Dvora Králová leží i obec s nejvyšší účastí. V Trotině si možnost volit do Evropského parlamentu nenechalo ujít dokonce 35,48 procent obyvatel.

K evropským urnám se lidem nechtělo. Účast na Trutnovsku klesla o deset procent

Při stoprocentní účasti by voliči trutnovského okresu odevzdali 97 tisíc obálek. Nakonec se jich ale ve 165 okrscích sešlo jen 16,5 tisíce. Zajímavé je, že vydaných jich bylo o 6 víc a někde na cestě mezi plentou a urnou se ztratily.

To však nic nemění na tom, že volby do Evropského parlamentu lidi nezajímají. Nepřišla ani pětina voličů a někde se členové komisí vyloženě nudili. Pokles proti minulým volbám z roku 2009 je 10 procent. Například v jednom ze dvou okrsků v Horní Olešnici přijali během 14 „volebních" hodin pouze 14 obálek, ve Stanovicích dokonce jen 11.

Někdy jen pár hlasů

Nejméně hlasů získala na Trutnovsku Česká strana národně sociální, kvůli které vážili cestu do volební místnosti pouze tři lidé. Pouze o hlas lepší byla Strana rovných příležitostí.

Nejmenší volební účast, 8,31 procent, byla ve Vlčkovicích v Podkrkonoší. Nikde jinde na Trutnovsku neklesla pod desetiprocentní hranici. „Vůbec netuším, proč tomu tak je právě u nás. Bylo hezky, asi se lidem nechtělo," říká starosta Jindřich Franc.

Spokojenost s výsledky voleb vyjádřil včera například náčelník Horské služby Krkonoše Adlof Klepš. „I když nejsem členem koalice TOP 09 a Starostové, nepopírám, že jsem jejím příznivcem," konstatoval pro Deník. „Je vidět, že úspěšné strany obecně postavily silné kandidátky. Dokázaly, že chtějí vyvracet představu, že do Bruselu se chodí za nějaké zásluhy. V Evropském parlamentu zasednou odborníci, kteří mají touhu dělat politiku jinak. Jen mě mrzí ta nízká volební účast," dodal Adolf Klepš. „Souhlasím s komentářem, který jsem hned ráno slyšel, že lidé stále nevědí, o čem ta unie vlastně je. A že pokud chce někdo změnu, musí jít k volbám," uzavřel náčelník Horské služby.

Úspěšní Piráti

Mezi mladšími lidmi stoupá popularita České pirátské strany a většina z nich měla po zveřejnění výsledků smíšené pocity. „Celkových 4,78 procenta je úspěch, k zisku mandátu chyběl jen malý kousek. Na Trutnovsku Piráti pětiprocentní hranici překročili," shrnul nejen své dojmy Radek Etrych z Trutnova.

Naopak nevedlo se ekologicky zaměřeným stranám. Pro Zelené se v okrese Trutnov vyslovilo jen 601 lidí, což stačilo na 3,66 procenta hlasů a strana po volbách zřejmě přijde o předsedu Ondřeje Lišku. „Jeho rezignaci nepovažuji za šťastnou. Je to kvalitní předseda," poznamenal jeden z kandidátů, ředitel královédvorské zoo, Přemysl Rabas. „Mrzí mě nízká účast. Při škodách, které způsobilo odštěpení některých subjektů a s politikou Václava Klause, výsledek Strany zelených není tak zlý," dodal.

Za Liberálně ekologickou stranu, která se v okrese přiblížila jednomu procentu, kandidoval Jan Balcar z Libňatova. Nové uskupení se teprve dostává do povědomí veřejnosti a po víkendu má za sebou volební křest. „Evropským parlamentem začínáme úmyslně, protože jsme proevropskou stranou. Očekával jsem větší účast, ale osobně si vážím podpory, kterou jsem dostal. V rámci celorepublikových výsledků jsme byli po Praze druzí nejlepší a zejména region Trutnovska dopadl velmi dobře. Do budoucna v tom vidím velký potenciál," říká.