Ve městě přibude dalších 11 pracovních míst pro lidi, kteří přišli o práci v posledním půl roce. Dlouhodobě nezaměstnaní si již dnes mohou zvyšovat dávky v hmotné nouzi v rámci takzvané veřejné služby.

„Chceme dát lidem, kteří přišli o práci ne vždy vlastní vinou, ještě šanci. Aby měli vůbec důvod ráno vstát z postele,“ předeslal semilský starosta Jan Farský. Nezaměstnaní Semilané již mají možnost přihlásit se a pomoci městu s různými pracemi formou takzvané veřejné služby, již umožňuje novela zákona. Jde o práce, jako například malování chodeb, odstraňování náletových dřevin, nátěry zastávek, vyklízení půd nebo sekání trávy. Dávka v hmotné nouzi jim vzroste z 2 200 korun na téměř 3 700 korun. Musejí ovšem pro město odpracovat měsíčně alespoň 30 hodin. Lidí, kteří nemají práci a zároveň již přišli o možnost podpory v nezaměstnanosti, je v Semilech přes 70.

Veřejně prospěšné práce jsou zaměřeny na úklid semilských prostranství. Úřad práce městu doporučí vhodné uchazeče a z více než 90 procent bude dotovat jejich mzdu. „Vyjdeme tak vstříc lidem bez práce a zároveň zkrášlíme naše město. Kdo ale přijde do práce pozdě, nepřijde nebo neodpracuje dohodnuté, od města dále tuto možnost nedostane,“ uvedl Farský. Zmíněná novinka není jediným zlepšovadlem, které v Semilech pro dlouhodobě nezaměstnané vymysleli.

Před časem radnice uveda v platnost pravidlo, že dlouhodobě nezaměstnaní dostávají jako část sociálních dávek stravenkové kupony, za něž je možné nakoupit pouze jídlo a předměty denní potřeby. Díky této novince, která byla namířena zejména na zneužívače sociálních dávek, rapidně ubylo lidí, kteří přežívají na dávkách a práci si nehledají. „Zpočátku diskutabilní věc se nám osvědčila. Čtvrtina stravenkářů si už našla práci,“ tvrdí starosta.