V březnu bylo v kraji 8849 nezaměstnaných, o šest stovek méně než v únoru. Firmy přitom hledaly 13 342 pracovníků. „To číslo se zdá být hodně vysoké, ale jsou to místa převážně pro cizince a je velký problém umístit na ně naše lidi,“ uvedl ředitel krajské pobočky Úřadu práce Martin Horák.

Poklesu nezaměstnanosti podle jeho slov napomohl rozjezd sezonních prací v zemědělství, stavebnictví či pohostinství a návrat živnostníků, kteří přes zimu přerušili podnikání.

Nejmenší nezaměstnanost je díky rozvíjejícímu se automobilovému průmyslu stále na Rychnovsku. Práci tam v dubnu hledalo 730 lidí, zaměstnavatelé naopak nabízeli téměř tři tisíce volných míst. Nedostatek pracovníků na Rychnovsku citelně zasahuje mimo jiné hotely a restaurace.

„Se sháněním personálu máme zásadní a teď už možná až existenční problém,“ řekl Deníku manažer restaurace Orličan Jakub Rykr Šindelář. Podnik v Rokytnici v Orlických horách shání kuchaře, číšníky, servírky i pomocné síly, ale nemá příliš štěstí, ačkoli se potenciálním uchazečům snaží vycházet vstříc a nabízí i práci na zkrácený úvazek nebo brigády. „Lidé buď nechtějí pracovat, nebo mají naprosto nereálné požadavky na plat,“ konstatoval Jakub Rykr Šindelář.

Restaurace tak podle jeho slov musí brát každého, kdo se přihlásí. V podobné situaci jsou i další podnikatelé na Rychnovsku, které má s 1,3 procenta lidí bez práce druhý nejnižší podíl nezaměstnaných v Česku. Před ním je jen okres Praha-východ s 1,1 procenta nezaměstnaných.

V dubnu se navíc očekává další snížení počtu lidí bez práce, takže problém s nedostatkem pracovníků zůstane aktuální.

„Pokles však už nebude trvat příliš dlouho. Nejpozději na podzim nezaměstnanost vzroste – a nebude to jen vlivem ukončení sezonních prací,“ varoval Martin Horák. Dodal, že pro zaměstnavatele je to spíše pozitivní zpráva, protože si budou moci vybírat kvalitnější uchazeče.

V sousedním Pardubickém kraji, kde nezaměstnanost činí 2,1 procenta, připadá na 7732 lidí bez práce dokonce 32 tisíc volných míst, tedy více než čtyřnásobek.

Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU

Nezaměstnanost v březnu klesla v celém Česku na tři procenta. Úřady evidovaly celkem 227 053 uchazečů o práci. „Jde o nejnižší březnovou hodnotu od roku 1997,“ uvedla generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková. V mezinárodním srovnání měla Česká republika vůbec nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU.

Firmy v březnu nabízely prostřednictvím úřadů práce 339 331 volných míst. Řada zaměstnavatelů zareagovala na nedostatek pracovních sil a upravila své požadavky. Podle Úřadu práce už tak stríktně nevyžadují úplnou profesní způsobilost, vzdělání, kvalifikaci a praxi v oboru, důležitý je pro ně především zájem nových zaměstnanců o místo, ochota učit se novým věcem, spolehlivost a chuť pracovat. Zaměstnavatelé si nováčky sami zaškolují a intenzivně s nimi pracují.

Přezouvání pneumatik v servisu. Ilustrační fotografie.
Pneuservisy s příchodem jara praskají ve švech

oblast - počet nezaměstnaných - % - volná místa

Hradecko - 3024 - 2,5 - 4596

Jičínsko 1015 - 1,7 - 1885

Náchodsko 2237 - 3,0 - 2223

Rychnovsko   730 - 1,3 - 2911

Trutnovsko 1843 - 2,2 - 1727

kraj 8849 - 2,3 - 13 342

(zdroj: MPSV)