Místem mimořádné události se záměrně stala odlehlá horská chalupa, aby běžnými zásahovými prostředky nebyla dostupná. V rámci koordinace zásahu bylo proto nutné zajistit dopravní prostředky, schopné dopravit na místo biohazard tým zdravotnických záchranářů včetně speciálního transportního izolačního prostředku i další zasahující skupiny.

Cvičení začalo tak, že se na tísňovou linku 155 obrátil mladý pacient, trpící horečkou, bolestí svalů a vyrážkou. Zdravotní problémy se u něho projevily krátce po návratu z cesty po přírodních parcích v Kongu a Kamerunu. Operátoři v průběhu hovoru navíc zjistili, že při svých cestách často pobýval v osadách domorodců, kde zkoumal jejich způsob života, včetně stravování. Pojali proto podezření, že by se mohlo jednat o infekční, vysoce nakažlivou nemoc.

V areálu elektrárny v Trutnově Poříčí prováděli cvičení vojáci pěší roty aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Hradec Králové.
FOTO: Elektrárna v Trutnově zažila vojenské manévry. Obsadili ji záložáci

"Zdravotničtí operátoři po vyhodnocení tísňové výzvy aktivovali speciální výjezdovou skupinu krajské zdravotnické záchranné služby ze základny v Temném Dole a upozornili ji na nutnost použití ochranných obleků včetně celoobličejových masek a filtroventilačních jednotek. Zároveň byla aktivována i druhá skupina biohazard týmu ze základny v Hradci Králové," popisoval průběh cvičení Karel Kouba, vedoucí pracoviště krizové připravenosti ZZS KHK.

V režimu vysokého stupně ochrany potom záchranáři na místě události zajistili základní ošetření nemocného a umístili jej do speciálního transportního izolačního prostředku, takzvaného bioboxu. "Nemocný byl takto transportován na základu Horské služby v Peci pod Sněžkou, kde bylo mezitím zřízeno dekontaminační stanoviště. Po následné celkové očistě byl nemocný v bioboxu předán druhému týmu, který jej transportoval do příslušného zdravotnického zařízení. Prověřili jsme si tak nejen zásah biohazard týmu v obtížně přístupném terénu, ale také předání nemocného mezi dvěma týmy, které na řešení situace spolupracovaly," dodal Kouba.

Dvouletá rekonstrukce zásadně proměnila stanici Horské služby v Peci pod Sněžkou.
Je to úplně jiné kafe, pochvalují si borci z Horské služby novou stanici v Peci