Muzeum může mít otevřeno i déle než do 17 hodin. Není to často, ale při Noci muzeí pokaždé. Tedy pokud se daná instituce rozhodne k mezinárodní akci připojit.

Do světa optiky

Stranou rozhodně nezůstávají v Úpici. Letos vrcholí přípravy na ročník šestý, tentokrát fotografický. „Návštěvníkům všech generací nabídneme kromě noční prohlídky muzea zábavnou cestu do světa optiky a fotografování. Možnost vyzkoušet si různé optické jevy, zažít temnou komoru a seznámit se s metodami fotografování ve speciálním aranžovacím stanu," zve na sobotní večer ředitelka muzea Jana Nešněrová. Pro zájemce budou připraveny zajímavosti z dějin fotografování a kdo se odváží, bude si moci zkusit udělat ateliérový snímek nebo se nechat zvěčnit v improvizovaném ateliéru. To vše od 19. do 23. hodiny.

V žacléřském městském muzeu připravují Muzejní noc již na pátek, od 18 do 22 hodin. Tentokrát s podtitulem Vyučování postaru a ruční práce. „Příchozí zažijí atmosféru staré jednotřídky, děti čeká například vystřihování, lepení a jednoduchá výroba drobných předmětů, které si pak mohou odnést domů. Dospělí zase usednou do starých lavic aby si napsali diktát starými násadkovými pery, namáčenými v kalamáři," nastínil ředitel Daniel Mach.

Na sobotní večerní návštěvníky se připravuje také Muzeum a Pojizerská galerie Semily. Letos počtvrté. „Začneme otevřením kouzelné výstavy starých hraček v podkroví. Pojmenovali jsme ji Půda plná hraček a v 17 hodin ji slavnostně zahájí herečka Miriam Kantorková. Pestrý program zakončíme půlnočním překvapením v roubence," informuje odborná pracovnice Libuše Krtičková. Mezitím sehraje pohádku turnovský soubor Na židli, vystoupí skupina Hobrbule a zájemce čeká i výstup na věž kostela Sv. Petra a Pavla.

S vůní medu

Po návštěvnicky velmi zdařilé muzejní horolezecké noci se v turnovském Muzeu Českého ráje rozhodli náplň a charakter opět nasměrovat na téma aktuálně probíhající výstavy, tentokrát ke 110. výročí založení včelařského spolku. „Sobotní noc se tedy ponese v duchu včelaření, medu, vosku, perníku, ale také dřeva a stromů. V programu není opomenuta žádná věková skupina a bude přitažlivá pro všechny smysly," zvou pořadatelky.

Ne všude ale plánují Muzejní noc na nadcházející víkend. Například Muzeum Podkrkonoší akci chystá až na 20. června. „Po loňské přestávce, vynucené rekonstrukcí a uzavírkou pro veřejnost, chystáme opět zajímavý program pro děti i dospělé. Součástí bude i vernisáž výstavy o zapomenutém malíři Trutnovska Charlesi Mayerovi," informuje ředitel Vlastimil Málek.

Muzejní noc:
IX. ročník Festivalu muzejních nocí 2013 bude probíhat od 17. května do 8. června. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Poprvé se muzejní noc konala roku 1997 v Berlíně, u nás v roce 2004 v Praze.

Od čtvrtého ročníku tato událost oficiálně začíná Národním zahájením, které se každý rok uskutečňuje ve spolupráci s Asociací krajů ČR a některým z krajů České republiky. Letos proběhne slavnostní zahájení v Jindřichově Hradci a konec obstará Pražská muzejní noc.