Nadace ČEZ každoročně podporuje ochranářské projekty dvorské zoo, které se soustřeďují zejména na pomoc volně žijícím populacím nosorožců v Africe a rovněž navracení těchto zvířat zpět do Afriky. „Nejen z toho důvodu jsme se letos rádi stali těmi, kteří mohli vybrat pro samičku jméno. Třeba se právě ona stane dalším nosorožcem, kterého zoo převeze zpět do africké divočiny,“ řekla Michaela Ziková, ředitelka a místopředsedkyně správní rady Nadace ČEZ.

Nadace přispěla v roce 2017 částkou milion korun na záchranu nosorožců bílých severních. Tohoto typu nosorožce na světě zbývají jen poslední tři jedinci. Všichni jsou v keňské rezervaci Ol Pejeta a všichni patří ZOO Dvůr Králové. „Zvířata už nejsou schopna se přirozeně rozmnožit, jedinou nadějí na jejich záchranu je vývoj umělých metod reprodukce,“ uvedl Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo.

„V současné době byly zahájeny přípravy na odebrání vajíček z posledních dvou samic bílého severního nosorožce Nájin a Fatu. Pokud vše půjde dobře, mohlo by k tomuto zákroku v Keni dojít už v první čtvrtině roku 2018,“ říká Jan Stejskal.

V případě úspěchu budou vajíčka odvezena do laboratoře Avantea v Itálli, kde by se vědci pokusili vytvořit embryo za použití semene severního bílého samce. Následně by embrya byla odvezena zpátky do Keni, kde by byla vložena do náhradních matek nosorožce bílého jižního. Jedná se o unikátní zákrok, na jehož přípravách pracuje zoo společně s dalšími zahraničními institucemi už několik let.