Poprvé od doby, kdy nosorožci přicestovali z královédvorské zoologické zahrady, ošetřovatelé pozorovali známky toho, že by se nosorožci mohli opravdu pářit. „Kupodivu to byl Suni, kdo jeví vážný zájem o mladou Fatu. Během posledních několika týdnů jsme zaznamenali některé jednoznačné znaky říje.

Vzorky trusu, které během následujících dní pošleme do České republiky, nám pomohou potvrdit úroveň hormonů a dají nám definitivní odpověď. Ale to, co jsme mohli pozorovat, je velmi příznivé,“ informují na facebookových stránkách pracovníci rezervace.

Zatímco mladá dvojice, která je umístěna ve velkém výběhu, se k sobě „má“, starší dvojice Súdán a Najin o sebe zatím nemá zájem. Súdán si více hledí jedné ze samic jižních bílých nosorožců. „Daley nedávno porodila, což znamená, že za tři měsíce by měla přijít do říje. To by mohlo Súdána posunout správným směrem,“ doplňují afričtí ošetřovatelé informace. Ty lze najít na facebookové skupině Mládě milénia. Súdán a Najin jsou vypuštěni společně se stádem jižních bílých nosorožců ve speciální části rezervace o rozloze 280 hektarů.

Bílí nosorožci severní formy, kterých na světě zbývá posledních pár kusů, byli v rámci mezinárodního projektu převezeni do keňské rezervace. Změna prostředí by u nich měla vyvolat přirozenou říji. Poslední mládě, již zmíněná samička Fatu, se v královédvorské zoo narodilo před deseti lety, od té doby se žádný další pokus už nevydařil.