Zcela se již osamostatnili a žijí divoce samice Jasiri a samec Mandela. "Obě zvířata tráví čas spolu, živí se už zcela přírodním okusem a jsou ve velmi dobré kondici. Velmi dobrá je situace i u další dvojice, kterou tvoří samice Jasmína a Olmoti. I ony se drží pospolu, živí se hlavně přírodním okusem a v případě potřeby jsou přikrmovány granulemi a senem," uvedl Stejskal.

Vypouštění nosorožců do volné přírody bylo postupné. Pomalu přecházeli na místní přirozenou vegetaci a postupně si zvykali na stále větší výběhy, až byli před koncem loňského roku vypuštěni do volného prostoru o rozloze přibližně 2500 hektarů. "Stále je ale monitoruje tým specializovaných rangerů. Pro sledování mají nosorožci v rozích vysílačky," uvedla zoo.

Mládě vzácné zebry bezhřívé.
V ZOO Dvůr Králové se narodilo mládě vzácné zebry bezhřívé

U samce Mannyho pitva ani výsledky histopatologického vyšetření neukázaly jednoznačnou příčinu jeho úhynu. "Ale naznačují, že měl potíže se zvládnutím aklimatizace, což vedlo k podvýživě. Navzdory tomu, že mu byla poskytována péče a měl stejné podmínky jako ostatní čtyři nosorožci, kterým se v jejich novém prostředí daří," uvedl Stejskal.

Loňský transport nosorožců, který se odehrál kamiony a letecky, byl dosud největším přesunem nosorožců z Evropy do Afriky. Tři nosorožci byli ze dvorské zoo, další dva ze zoo Flamingo Land ve Velké Británii a z dánské zoo Ree Park Safari. Ve Dvoře Králové se pětice na cestu připravovala od podzimu 2018.

Všichni nosorožci přesunutí do Afriky jsou takzvaného východního poddruhu, jehož ve volné přírodě žije odhadem posledních několik set jedinců. Všech nosorožců černých v přírodě zbývá kolem 5000. Všech pět zvířat bylo darem rwandské vládě.

Ve Rwandě byli nosorožci v souvislosti s občanskou válkou v polovině 90. let minulého století a po ní zcela vyhubeni. Do jižní části parku Akagera byla v roce 2017 převezena skupina 18 nosorožců dvourohých východního poddruhu z Jihoafrické republiky. Dosud se rozrostla o několik mláďat. Zvířata z Evropy by se s nosorožci z JAR mohla v budoucnu pářit. V prvním období by se nosorožci dopravení ze Dvora Králové mohli pářit mezi sebou.

Safari Park Dvůr Králové loni zaznamenal rekordní návštěvnost za posledních deset let a obhájil pozici nejvyhledávanějšího turistického cíle kraje. Novinkou sezony jsou otevřené výběhy gepardů, ve kterých můžou lidé pozorovat bratry Thomase a Toulouse.
Jedničkou v kraji je safari park. Kdo všechno patří do TOP10 turistických cílů?

Nosorožci převezení z Evropy do Rwandy
(jméno - pohlaví - narození - chovatel)

Jasmína - samice - prosinec 2009 - Dvůr Králové

Manny - samec - září 2011/uhynul 10. února 2020 - Dvůr Králové

Jasiri - samice - říjen 2016 - Dvůr Králové

Olmoti - samice - září 2015 - Flamingo Land Velká Británie

Mandela - samec - leden 2015 - Ree Park Safari Dánsko

(zdroj: Dvůr Králové)