Matkou loni narozené samičky je samice Deborah, otcem samec Jamie. Stejnému páru se podařilo přivést na svět mláďata už v letech 2011, 2014 a 2017. Samec Jamie navíc v roce 2016 zplodil dvě další mláďata, samičky Mobo a Georgiana, s jinými samicemi, které do Tanzanie poslala zoo v britském Port Lympne.

V pondělí začne významná investiční akce Dvora Králové, obnova vodovodu a prodloužení kanalizace v Krkonošské ulici. Spojená bude s opravou silnice druhé třídy Dvůr Králové nad Labem - Kocbeře.
Dvůr Králové spouští opravu Krkonošské ulice, největší uzavírka přijde od března

"Čtyři mláďata za deset let je úctyhodný výkon. Zvlášť když si uvědomíme, že březost u nosorožců trvá přibližně 16 měsíců a mládě musí po narození ještě nějaký čas zůstat s matkou," uvedl ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas. Dvorští nosorožci dvourozí patří k východnímu poddruhu, kterému hrozí vyhynutí.

Dvorská zoo od roku 2009 postupně poslala do Tanzanie čtyři nosorožce. Samička jménem Eliška, která do Tanzanie přišla v roce 2016, rok na to uhynula po vnitřním zranění, které jí způsobil samec Monduli.

Nosorožci dvourozí se do Afriky vrátili ze Dvora Králové po pěti generacích chovu v zajetí. Prarodiče dnešních nosorožců se do Dvora Králové dostali z Afriky na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy je z expedic přivezl tehdejší ředitel zoo Josef Vágner.

Nekontrolovaný lov

Nosorožců dvourohých žilo na jih od Sahary v roce 1970 okolo 65 tisíc V důsledku nekontrolovaného lovu a pytláctví jejich stavy poklesly až na 2300 jedinců v roce 1993. Po řadě ochranářských opatření jejich počet ve volné přírodě vzrostl přes 5000. Počet zvířat východního poddruhu je ale stále odhadován na pouhých 900 jedinců.

Likvidace škod a následků orkánu Sabine na Královéhradecku.
Pojišťovny a lesy sčítají škody po bouři

Národní park Mkomazi je oblast o rozloze přes 3200 kilometrů čtverečních na severovýchodě Tanzanie. Plynule navazuje na území národního parku Tsavo, v sousední Keni. Tanzanská vláda v roce 1988 pověřila ochranáře Tonyho Fitzjohna, aby zpustošenou rezervaci obnovil. Fitzjohnovi se to dařilo natolik, že se suché savany Mkomazi v roce 2008 staly národním parkem. Loni v říjnu Fitzjohn předal správu a odpovědnost za nosorožčí rezervaci Mkomazi vládní organizaci TANAPA.