O rekonstrukci Horské ulice mezi náměstím Republiky a Krakonošovým náměstí se uvažovalo delší dobu. Po nedávno uskutečněné architektonické soutěži dostává konkrétní obrysy. Vítězný návrh některé současné prvky ponechává, počítá ale s řadou nových.

Na první pohled je zřejmé, že zůstane zachován povrch. I po modernizaci má být z dlažby a žuly. Největší změnou je však zeleň. U Staré radnice mají být zasazeny tři javory, podél Svatojanského náměstí okrasné třešně a ve zbývající části platany. „V letních měsících vytvoří příjemný stín a vhodné místo k posezení,“ vysvětlují architekti.

Právě lavičky jsou další nabízenou změnou. Na pěší zóně jich má být mnohem víc, než dosud. „Na Svatojánském náměstí jsou navrženy dřevěné lavičky s opěrkou a ocelovou konstrukcí. Doplněny jsou o rozměrnější dřevěné lavice bez opěradel situované pod stromy v Horské ulici,“ tvrdí autoři návrhu.

Součástí jsou rovněž odpadkové koše, stojany pro jízdní kola a rovněž podzemní kontejnery na tříděný odpad. „Na Svatojánském náměstí je navržen liniový vodní prvek, který je připomínkou někdejšího mlýnského náhonu a v letních měsících zpříjemní pobyt v tomto prostoru,“ uvádějí architekti. Na stejném místě mají být dobové lampy, podobné těm u Krakonošovy kašny.

Autoři rovněž navrhují přistavět v Horské ulici dům vedle prodejny potravin a zaplnit domem proluku mezi Restaurací Jednička a Jídelnou zdravé výživy Mates na Svatojánském náměstí. „V rámci celé pěší zóny doporučujeme redukci venkovní reklamy a její vizuální sjednocení.“

S návrhy chce nyní radnice seznámit veřejnost. Od 21. do 28. června je vystaví ve foyeru Uffa. Přístupné budou ve všední dny od 9 do 17 hodin. V digitální podobě budou také na webu města. „Diskuse vedení města, autorů návrhů a členů poroty s veřejností se uskuteční ve čtvrtek 21. června 2018 od 15 hodin hodin v sále Uffa,“ oznámila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Město předběžně hodlá investovat do přeměny pěší zóny zhruba 30 milionů korun. Stavební práce ale začnou zřejmě až za dva roky. Nejprve jsou na řadě jednání s autory vítězného návrhu o vytvoření projektové dokumentace. „Pokud vše půjde dobře, předpokládáme zajištění projekčních prací ještě letos, povolovacích dokladů pak během roku 2019 a zahájení realizace rekonstrukce v roce 2020,“ dodal trutnovský starosta Ivan Adamec.