„Tři nové mosty na komunikaci II/296 jsou od tohoto týdne v režimu předčasného užívání a cesta do Pece pod Sněžkou a Malé Úpy je tak pro řidiče znovu průjezdná bez omezení. Chtěl bych v první řadě všem poděkovat za trpělivost. Přes 50 let staré mosty byly v havarijním stavu a bylo nezbytné postavit nové. Hlavním úskalím investice bylo zachování dostupnosti dopravy, protože mosty leží na jediné přístupové silnici do této části Krkonoš. Těší mě proto, že se nám povedlo souběžně zrekonstruovat všechny tři mosty najednou tak, abychom co nejméně komplikovali dopravu v dalších letech,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Královéhradecký kraj bourá tři mosty v Temném Dole ve východních Krkonoších na silnici mezi Horním Maršovem a Pecí pod Sněžkou, postaví místo nich nové.
FOTO: Podívejte se, jak silničáři zbořili mosty na silnici do Pece pod Sněžkou

Kraj opravil souběžně všechny tři mosty najednou, aby co nejméně komplikoval dopravu. Stavební práce na mostech začaly v květnu 2021. Kvůli zachování průjezdnosti bylo nezbytné vybudovat mostní provizoria, přes která vozidla projížděla kyvadlově po celou dobu stavby. V těchto dnech za plného provozu probíhá odstranění mostních provizorií.

Most v Temném Dole v Krkonoších je v havarijním stavu, kraj tam vybuduje nový.
Most na silnici do Pece pod Sněžkou je na odpis. Kraj vybuduje nový

Přezdívka polské mosty vznikla z toho, že je stavěly polské firmy v 70. letech minulého století. „Nové mosty mají zcela novou ocelobetonovou konstrukci o jednom mostním poli s betonovými opěrami a založením. Ocelové konstrukce nosníků jsou z patinující oceli, která nevyžaduje povrchovou úpravu v průběhu životnosti, takže nebude nutné provádět údržbu nad řekou, kde se vyskytují chránění živočichové. Zároveň mosty již nemají středové pilíře v korytě toku řeky Úpy. Samozřejmostí je zajištění řádného odvodnění a modernizace zádržných systémů,“ doplnil radní pro dopravu a majetek Václav Řehoř.

Most v Temném Dole v Krkonoších je v havarijním stavu, projedou tam jen vozy do 20 tun.
Komplikace na cestě do Pece. Díra v silnici, omezení jsou na dvou místech