Jednou z mála zmínek o něm byla před několika lety změna vlastníka a jeho plány na oživení komplexu. Vzhledem k rozsahu a nákladnosti se snad nikdo z místních ani neodvážil doufat, že realizace dojde naplnění. Teď je tu však etapa druhá.
Minimum zásahů
Majitel a investor Dušan Barnáš se přímo v areálu sešel s vedením města i několika zastupiteli a představil novou podobu projektu Factory Yard 1842. „Neplánujeme žádné velké stavební zásahy a nechceme areál vytrhnout z kontextu místa ani doby. Chceme tu volnočasový areál, sloužící lidem k relaxaci," řekl na úvod. „Pro mě osobně je to prestižní záležitost, kterou se zabývám již několik let," dodal. A při následné prohlídce své tvrzení podpořil detailní znalostí komplexu a jasnou představou o výsledku.
Základní ideou konverze jsou minimální stavební zásahy. Přičemž slovo minimální by se dalo dvakrát podtrhnout. „Rozhodli jsme se rekonstrukci uchopit zcela jinak, než je na podobných brownfieldech u nás běžné. Všechny objekty zůstanou, tak jak jsou, a v podstatě to samé platí i pro interiéry a zeleň v okolí. Nechceme nic omlazovat ani tomu vracet historickou podobu. Místo má velké charisma a to chceme zachovat. Naše zásahy budou spíše konzervační, hodně věcí chceme zachovat tak, jak jsou nyní. A to nejen v případě některého zařízení, ale třeba i omítek, obkladů stěn, podlah, oken a podobně. To znamená minimum betonu, téměř žádné bourání, stavění lehkými technologiemi," představuje svou vizi Dušan Barnáš.
Byty i relaxace
Celková revize původních záměrů trvala dva roky. Současným cílem je oživení areálu v takové podobě, aby si každý návštěvník mohl dobře představit, jak to zde původně vypadalo. „Ve druhém patře a pod střechou velké budovy chceme vybudovat loftové bydlení, pod ním bude lázeňská část s bazénem, nebude chybět ubytování hotelového typu, restaurace, galerijní a společenský prostor, ateliér pro workshopy i místo pro sport," řekl Dušan Barnáš. „Máme k dispozici obrovský prostor, ale nechceme ho využít obvyklým způsobem, tak jak by třeba z tabulko-ekonomického pohledu bylo možné. Třeba pokojů by se sem vešlo mnohem víc, ale to není náš cíl," dodává.
Iniciativu vítá i starosta Miroslav Vlasák. „Jsem mírný realista, ale doufám, že se bude něco dít. Každé iniciativě, která se současným stavem hne, můžeme jen přát úspěch. Myšlenka se mi líbí, vize investora je hodně zajímavá a netradiční. Z pohledu Žacléře by její realizace byla velkým přínosem," říká.
Podle slov Dušana Barnáše v současné době finišují přípravné práce, bližší termín zahájení konverze ale zatím nesdělil. Realizaci samotnou odhaduje zhruba na půl roku až 9 měsíců.
Z historie místa
Tovární komplex bývalé textilky byl ve skutečnosti projektován jako mlýn na obilí. Na pozemcích areálu byl v roce 1842 založen Františkem Gaberlem tzv. americký mlýn, poháněný parním strojem. V roce 1845 byl zrušen a v jeho objektech instalovány – při zachování parního pohonu – přádelní stroje, vyrobené v anglickém Leedsu. Tím byla založena přádelna lnu – první svého druhu v celé rakouské monarchii. Textilní výroba byla v továrně ukončena v roce 1989.
Slovníček pojmů
Loft – loftové byty jsou vestavěny do dříve průmyslově využívaných budov.
Brownfields – urbanistický termín označující opuštěná území s rozpadajícími se obytnými budovami, nevyužívané dopravní stavby a nebo nefunkční průmyslové zóny.
Factory – anglicky továrna.
Yard – anglicky dvůr, nádvoří, pozemek.