Obec u Dvora Králové vždy patří k těm, kde mají po volbách lístky sečtené nejrychleji. Ostatně se sedmi desítkami obyvatel a padesátkou voličů to není až tak složité. Tentokrát ale výsledky řádných voleb z loňského podzimu dlouho nevydržely a muselo dojít k opakování. Tři ze sedmi zastupitelů totiž rezignovali.

A výsledek? Z poměru 4:3 se po víkendu změnil na 5:2. Sdružení Občané Stanovic tak navýšilo převahu proti předchozímu období, konkurenční SNK Za obec Stanovice si pohoršilo.

Důvodem opakování voleb byly rozdílné názory na vedení obce. „Teď už se ale podobná situace opakovat nemůže. I kdyby dva opoziční zastupitelé odstoupili, máme dostatečný počet mandátů, abychom mohli pokračovat. Tím pádem jsme s výsledkem spokojení," potvrdil Ondřej Sucháček, dosavadní starosta.

A ten zřejmě setrvá ve funkci i nadále. „Ustavující zasedání chceme stihnout do konce června a pokud mne někdo navrhne, post přijmu. Ostatně, o místo starosty na malé obci není nijak velký zájem. Všichni se tu známe, jsme vlastně sousedé, není to jednoduché," doplnil a ani se nepodivil nad vysokou volební účastí. „Obdobná byla i minule. Ti kteří chodí přišli, ti kteří nechodí nikdy, zůstali doma."

Z 52 voličů dorazilo k urně 46 a účast přesáhla 88 procent. Nejvíc hlasů získal dosavadní starosta Ondřej Sucháček, stejně jako na podzim.