Tři z pěti kandidujících subjektů získaly přes dvacet procent a další dva skončily v těsném závěsu. Žacléř 2014 (24,05), SNK Náš Žacléř (23,15) a Nový směr (21,05) dosáhly shodně na čtyři mandáty, Sdružení pro Žacléř (18,34) na tři a Žít Žacléř (13,39) na dvě křesla v zastupitelstvu. Co to znamená pro povolební uspořádání a kdo se objeví ve vedení města? Koaliční sestava Náš Žacléř, Sdružení pro Žacléř a Žít Žacléř poskládala těsnou většinu devíti mandátů proti opozičním osmi, proto lze očekávat, že se ujme vlády nad městem.

„Doufám, že budeme spolupracovat jako dosud. V pondělí se sejdeme k jednání a rozhodneme,“ řekl Deníku lídr kandidátky Náš Žacléř Aleš Vaníček, který získal ve volbách nejvíce preferenčních hlasů a je nejvážnějším adeptem na nového žacléřského starostu. Ve Sdružení pro Žacléř je jedničkou současná místostarostka Eva Rennerová a lídrem Žít Žacléř Marek Gracík. V Žacléři přišlo k volbám 48,40 procent voličů.

Ivan Adamec, lídr ODS a trutnovský starosta slaví volební vítězství v komunálních volbách 2018.
Trutnovu dál vládne ODS, historický propadák ČSSD

Střídání na radnici se odehraje také v Jilemnici. Ovšem z jiných důvodů. Sdružení nezávislých kandidátů dosavadní starostky Jany Čechové získalo pouze dva mandáty, stejně jako Starostové pro Liberecký kraj, což je v součtu o polovinu méně oproti předchozím komunálním volbám, po kterých v roce 2014 obsadili pozice na radnici. Letošní volby vyhrála v Jilemnici ODS, která získala 19,48 procent hlasů a 4 mandáty, před Hnutím za harmonický rozvoj obcí a města Evžena Malého (17,43, 3 mandáty). Hasiči posbírali 14 procent hlasů a tři mandáty.

S převahou tak ovládnou situaci v zastupitelstvu. „Ke změně na pozici starosty dojde určitě. Koalici vytvoří vítězná ODS, která má nárok na post starosty, hnutí Evžena Malého a hasiči. Zájem má také SPD,“ prozradil Deníku současný místostarosta Vladimír Vinklář, který přivedl jilemnické hasiče k rekordnímu zisku tří křesel v zastupitelstvu. V Jilemnici přišlo k letošním komunálním volbám 53,28 procent voličů.

Jasného vítěze měly komunální volby v Hostinném. Sdružení pro lepší Hostinné starostky Dagmar Sahánkové triumfovalo ziskem 48 procent a 11 mandátů a zaplní tak většinu v zastupitelstvu, které má 21 členů. Oproti předchozím volbám navýšilo počet hlasů o 18 procent. Druhé skončilo KDU-ČSL, jež obdrželo 19 procent a 4 mandáty, včetně bývalého dlouholetého starosty Karla Klímy. Ten se dokázal dostat do zastupitelstva i z posledního, 21. místa kandidátky. V Hostinném přišlo volit 52,35 procent obyvatel.

Ivan Adamec, lídr ODS a trutnovský starosta slaví volební vítězství v komunálních volbách 2018.
Adamec: Dnes sice slavíme, ale už od pondělí začne tvrdá práce