I když tahle v Herlíkovicích je trochu specifická. Překlenuje frekventovanou silnici z Vrchlabí na Špindlerův Mlýn a 22 kabinkami převeze lyžaře z parkoviště přímo na svah areálu Bubákov.

„Vybudováním nové lanovky jsme tentokrát nesledovali navýšení přepravní kapacity, ale především zvýšení komfortu nástupu do našeho střediska," říká Veronika Klenzová Bubáková, provozní manažerka SKI areálu Bubákov. „Zejména pro rodiny s dětmi je často rozhodující, jak daleko z parkoviště musí jít a jak bezpečná je cesta lanovkou," dodává.

Kabinová lanovka je v České republice raritou. V trase o délce zhruba 180 metrů vede nad hlavním silničním tahem, překonává řeku Labe a investor se při stavbě musel vypořádat také s trasou vysokého napětí. Kabinky jsou na laně od sebe vzdáleny 16,64 metrů a lanovka jede rychlostí 0,5 m/s, což umožňuje dostatečný komfort při nástupu v dolní, ale i horní stanici.

Nové zařízení převeze lyžaře bezpečně k nástupu na sedačkovou lanovku a lyžařské vleky, které jsou položeny výše, na mírnějších svazích. Ulehčí také přepravu dětí do lyžařské školičky s pojízdným pásem v horní části sjezdovky. „I rodinní příslušníci – nelyžaři se tak bez větší námahy dostanou přímo do střediska, kde mohou své ratolesti odevzdat do rukou instruktorů a sami si užít třeba horký drink na terase místní restaurace. Pro ty zdatnější máme připravenou odjezdovou trasu dolů k řece a parkovišti, začátečníci a nelyžaři se na parkoviště mohou opět dopravit bez zbytečného stresu lanovkou," upřesňuje Klenzová Bubáková. Středisko je v provozu od 8.30 do 16 hodin.