„Pro město je dobře, že má jednotku JPO 1 Hasičského záchranného sboru. Dlouhodobě tu má však problém se zázemím. Hasičárna už neodpovídá současným nárokům. Královéhradecký kraj, hasiči i město usilují o vybudování nové stanice," popsal při oslavách čtyřiceti let existence zdejší stanice starosta Jan Sobotka. Podle něj je už vytipovaný i objekt k rekonstrukci.

Přebudují bývalé sídlo celníků

„Jde o bývalou celnici, kterou získal Hasičský záchranný sbor od státu. Pokud se v objektu skutečně vybuduje hasičárna, věnuje město pozemek v hodnotě tří milionů korun," deklaroval starosta. Hasiči už bývalou celnici získali a nyní hledají zhruba 45 milionů potřebných na přestavbu. Novinářům to řekl ředitel královéhradeckých hasičů František Mencl.

„Současná stanice je ve Vrchlabí skutečně v dezolátním stavu a je energeticky náročná. Navíc se z objektu v úzké uličce s naší technikou velmi obtížně vyjíždí," vysvětlil pro ČTK ředitel Mencl.

Současná situace nevyhovuje ani záchranářům, kteří sídlí v soukromé vrchlabské nemocnici, kde platí nájem. Na pozemcích, které už mají hasiči od města přiklepnuté, by měly vzniknout například potřebné garáže.

„Děláme pro úspěch maximum, doufám, že se začne v roce 2014 stavět a v roce 2015 by mohla být stanice otevřená," řekl Mencl. Podle něj by na stavbu zhruba 25 milionů korun uvolnilo ministerstvo vnitra a 20 milionů Královéhradecký kraj.

Výstavba je v plánu už řadu let

Hasiči o výstavbu nové stanice ve Vrchlabí usilují již několik let, záměr se neúspěšně snažili dostat mezi projekty, které stát ve městě finančně podpoří v souvislosti s podporou rozvoje závodu Škoda Auto.

„Samozřejmě že budeme rádi, když vše dobře dopadne a stanice vznikne. Zatím děláme, co můžeme, ve stávajících podmínkách. Jsem rád, že k nám je vstřícné město i bytové družstvo, v jehož objektu sídlíme," konstatoval velitel vrchlabských hasičů Vratislav Lánský.