A jedno z nich, odhalené symbolicky ke státnímu svátku, teď stojí před poslaneckou sněmovnou v Praze.

Soudní ohrádka s mikrofonem se vymyká běžným představám a budí pozornost na první pohled. „Na mikrofonu sedí ptáček, skřivánek. A to je Milada Horáková. Zmizela, změnila se v ptáčka, jde za svobodou. Je to silně symbolické," přiblížil svou ideu autor Josef Faltus.

Nový pomník Miladě Horákové odlévali v Horní KalnéPorota v rámci vypsané soutěže vybírala ze třiadvaceti návrhů, motiv se soudní ohrádkou se objevil několikrát. Proč zvítězil právě Josef Faltus? „Myslím, že jsem nejlépe trefil zadání. Dost mi na tom záleželo, už když jsem zaslechl, že se taková soutěž chystá, přemýšlel jsem, co bych mohl navrhnout. Chodil jsem na místo, zjišťoval fakta, věnoval jsem tomu hodně času. A to, že jsme vyhrál, pro mne hodně znamená. Zvláště po tom, co jsem osud Milady Horákové důkladně poznal," řekl Josef Faltus při dokončování sochy v Horní Kalné.

Součástí pomníku je i podstavec, na němž jsou vyrytá slova, jež si Horáková zapsala 3 hodiny před smrtí. „Návrh se vyznačuje jasnou, silnou myšlenkou s obecnou platností, nekonvenčním básnivým textem, lapidárním a vskutku soudobým výtvarným výrazem, odpovídajícím intimitě okolního prostoru," zdůvodnili své rozhodnutí členové poroty.