Vrtačku pro operace drobných dětských kostí v hodnotě téměř půl milionu korun získal zdejší Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie. Špičkový nástroj se podařilo koupit díky podpoře fondu Kapka naděje, jejíž prezidentka Vendula Auš Svobodová také dar v pondělí osobně předala.

Electric Pen Driver má funkci vrtačky, pilky i frézky. Drobné a nenápadné instrumenty lze snadno přehlédnout, ale v tom vlastně tkví jejich význam. „Veškerý přístup k dětské ruce musí být jiný. Kosti i tkáně jsou drobnější, nesmíme poškodit prokrvení a hlavně nesmíme poškodit růstový potenciál rukou. To je velmi důležité. To znamená, že všechny nástroje jsou daleko menší, než normálně používáme. Proto vznikaly problémy jak vrtat, řezat, pilovat a nic nepoškodit. Tento přístroj splňuje nejnáročnější kritéria. Je velmi lehký takže ruka operatéra se rychle neunaví, práce s ním je přesná a citlivá,” říká primářka Alena Schmoranzová.

Slavnostní předání proběhlo spíše v symbolické rovině, protože přístroj už v nemocnici ve Vysokém je. „Hrozně jsme se na něj těšili takže když ho dodavatelská firma přivezla, následovala sterilizace a brzy jsme ho vyzkoušeli. Je to opravdu radost mít v ruce tak kvalitní nástroj,” dodává primářka.

„V dnešní době shánět peníze pro dobročinné účely není vůbec jednoduché ale když se to povede, zvláště v takovémto případě, je to potěšující,” v krátkosti doplnila prezidentka fondu Vendula Auš Svobodová.

Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou je specializovaná nemocnice, kde většinu tvoří pacienti s poraněnou či jinak poškozenou rukou. Založen byl v roce 1975, v současné době má 52 lůžek. Ročně je zde ambulantně ošetřeno na 20 tisíc lidí, hospitalizováno a odoperováno zhruba 3500. Nemocnice je příspěvkovou organizací Vysokého nad Jizerou, ale vzhledem k velikosti města a jeho objemu rozpočtu nedostává na provoz žádné dotace. Přestože hospodaření ústavu je vyrovnané, na nákupy specializovaných zařízení musí dlouho šetřit. „Například v této chvíli nám dosloužil pojízdný rentgenový přístroj, na jehož nákup finanční prostředky intenzivně střádáme,” podotýká k současnému stavu ředitelka Marcela Škodová.