VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový ředitel vrchlabské nemocnice je chirurg. Chce zůstat na sále a operovat

Vrchlabí - Ředitelem Nemocnice Vrchlabí se stal od května Michal Mrázek. Zkušený chirurg, který byl od srpna minulého roku lékařským ředitelem zařízení, doufá, že se mu podaří skloubit direktorskou funkci s jeho původními povinnostmi na chirurgickém sále. „Nemohu si dovolit svůj medicínský obor opustit,“ říká.

30.5.2018
SDÍLEJ:

Nový ředitel Nemocnice Vrchlabí Michal Mrázek.Foto: archiv nemocnice

Je to poprvé, co budete řídit nemocnici. S jakými představami a plány vstupujete do této funkce?
Chtěl bych pokračovat v nastaveném směru, který jsme zde zavedli s bývalým kolegou. To znamená absolutní otevřenost a informovanost k personálu. Z nemocnice bych pak chtěl vybudovat společně s personálem fungující, spolehlivou, vyhledávanou a kvalitou vyhlášenou nemocnici. Byl bych také rád, abychom byli vyhledávanou lokalitou pro nové pracovní příležitosti.

Budete se i nadále věnovat medicínským úkolům na chirurgii?
Chtěl bych, ale na rovinu říkám, že nevím, jak vše půjde skloubit. Každopádně mám dále úvazek i na chirurgii, budu chodit normálně operovat a nadále sloužit. Nemohu si dovolit svůj medicínský obor opustit.

Nebude vám chybět větší zatížení na sále?
Ohledně sálu a elektivních operací, tedy plánované chirurgie, by se nemělo nic změnit, takže o operování nepřijdu.

Jaká je podle vás jako odborníka úroveň oddělení chirurgického oddělení Nemocnice Vrchlabí?
Vysoká. A nechci, aby to znělo jako „malá domů“, když na chirurgické oddělení patřím. Co se týká traumatologických operací, jsme schopni odoperovat téměř vše, vyjma operací páteře a traumat hlavy. Větší část operativy zabírá traumatologie, nyní i v kombinaci s ortopedickými výkony, jejichž počet od minulého roku stále navyšujeme. Jedná se například o operace náhrad kyčelních a kolenních kloubů. Ostatní je pak klasická břišní operativa s akcentací na laparoskopické operace. Až na výjimky jsme schopni odoperovat téměř vše, co patří na chirurgické oddělení takto velké nemocnice. Ukázala to i lyžařská sezona, která byla velice náročná.

Kolik jste zaregistrovali případů a operací?
Přesný počet vám nyní neřeknu. Ale podle místních to byla jedna z nejtěžších zimních sezon. Za první tři měsíce letošního roku jsme odoperovali o 100 operací více než loni. Byl to enormní nápor jak pro lékaře, tak pro sestry. Zvládli to perfektně. Patří jim velké poděkování.

Osvědčil se Medical Point, ambulance přímo u sjezdovky ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně?
Byl to výborný nápad. Zpětná vazba od pacientů byla skvělá. Personál nemocnice si ambulanci pod sjezdovkou vzal za svou a odvedl vynikající práci. Byli jsme tam nepřetržitě od 9. prosince do 15. dubna, včetně všech víkendů a svátků.

Snad všechny nemocnice v České republice mají problém se stavem personálu. Jak jste na tom ve Vrchlabí?
Celkem slušně, ale vždy to může být lepší. Rádi přijmeme zdravotní sestry, sanitáře i ošetřovatelky. Pokud bychom chtěli rozšířit některá oddělení o další lůžka, tak je nábor dalšího personálu nutností. V lékařském personálu pak sháníme lékaře na následnou péči a na internu, hodil by se nám také lékař na oddělení akutní medicíny.

Na začátku roku jste výrazně rozšiřovali kapacitu oddělení následné péče z osmi na 32. Osvědčil se tento krok?
Oddělení následné péče nám dělá radost. Především svým nastavením provozu a léčby. Neslouží jako jakési „odkladiště“ dříve narozených pacientů. Jejich skladba se výrazně změnila, na následnou péči přicházejí i mladší pacienti, zejména po ortopedických výkonech, mají zde k dispozici svého vlastního rehabilitačního pracovníka. K nim patří i pacienti i po úrazech. A dále svou kvalitou, na jejímž základě již nyní víme, že jsme schopni lehce zaplnit kapacitu oddělení o zhruba 15 až 20 lůžek větší a uspokojit poptávku po dalších lůžkách.

Jak fungují další oddělení, interna a oddělení akutní medicíny?
Interní oddělení to má velmi složité, neboť nám právě tam chybí lékaři, i když to nyní vypadá, že bychom mohli po prázdninách získat nové. Naši lékaři ve službách suplují práci obvodních lékařů z Vrchlabska, kteří tam neslouží pohotovost, a pacienti pak se vším chodí na interní ambulanci. Oddělení akutní medicíny po nástupu nového primáře Andara změnilo svou tvář a pečuje bezproblémově o pacienty v akutním ohrožení života nebo o pacienty po složitějších operacích. Není to tak, že by to dříve nebylo, ale chod celého oddělení je nyní nastaven jinak, k prospěchu pacientů i personálu.

Vy jste před příchodem do Vrchlabí pracoval 17 let ve frýdlantské nemocnici. Proč jste se rozhodl odejít do Vrchlabí?
Zde budu diplomat. Řekněme, že jsem se neztotožnil se směrem a názory, se kterými přišlo nové vedení nemocnice.

I vaše manželka je lékařka, pracuje jako gynekoložka. Nepotřebujete odborníky do gynekologické ambulance?
Ve Vrchlabí máme v gynekologické ambulanci velmi šikovnou paní doktorku a manželka dále pracuje v nemocnici ve Frýdlantu, takže ne. Ale nebránili bychom se hlubší spolupráci do budoucna, a to oboustranně.

Ve vrchlabské nemocnici funguje několik specializovaných ambulancí - dermatologická, diabetologická a kardiologická. Plánujete otevření nějaké další?
V současné době plánujeme otevření ambulance rehabilitačního lékaře. Do budoucna uvidíme.

Co vás vede k otevření ambulance rehabilitačního lékaře?
Jednoznačně spektrum pacientů a operačních výkonů. Je to zároveň další nabídka služeb pro Vrchlabsko. Stále přibývá pacientů s bolestmi kloubů a zad. Ty spolu s pacienty po ortopedických a traumatologických operací kapacitu ambulance a její poptávku jistě naplní.

Jak jste spokojeni s rozjezdem kardiologické ambulance?
Kardiologická ambulance si velmi brzy našla své místo mezi pacienty. Má však stále své rezervy. Tou největší je, že máme málo interních lékařů, a tak se primář Kajzr musí také starat o své interní oddělení a nemůže zcela kapacitu ambulance využít. Je to velká škoda, neboť potenciál je velký a kvalita také.

Plánujete pořízení dalšího vybavení a přístrojů?
Určitě. Na chirurgii to bude laparoskopická věž, dále budeme postupně doplňovat instrumentarium k operacím. Na oddělení akutní medicíny to bude nový ultrasonografický přístroj, který by měl lékařům usnadnit práci s pacienty v přímém ohrožení života. Další investice se pak chystají i na oddělení následné péče a následné intenzivní péče. K provozním investicím bude patřit výměna dieselagregátu.

Autor: Jan Braun

30.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 22 000 Kč Dopravní dispečeři Dispečer. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DISPEČER - znalost práce na PC, organizační schopnosti, časová flexibilita, ŘP skupiny B, skupiny C nebo D výhodou, Náplň práce: organizuje, řídí a kontroluje práci řidičů autobusů, sleduje technický stav vozidel, Životopisy zasílejte na uvedený e-mail do 15.12.2018., Nabízíme: 5 týdnů dovolené, zaměstnanecké jízdné i pro rodinné příslušníky, penzijní připojištění, V případě zájmu zasílejtew životopisy na uvedený e-mail nejpozději do 15.12. 2018.. Pracoviště: Arriva východní čechy a.s. - dvůr králové nad labem, 17. listopadu, č.p. 1076, 544 01 Dvůr Králové nad Labem. Informace: Stanislava Žáková, . Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 19. Poznámka: STAVEBNÍ DĚLNÍK - ŘP skupiny B výhodou, pracoviště : Vrchlabí, Špindlerův Mlýn, Hostinné. Pracoviště: Dmm-stav, s.r.o., 543 61 Kunčice nad Labem. Informace: Mykhaylo Dobosh, +420 776 317 267. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník při výrobě krmných směsí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POMOCNÝ DĚLNÍK PŘI VÝROBĚ KRMNÝCH SMĚSÍ, - pomocná síla na mobilní míchárně, která jezdí a vyrábí krmné směsi v rámci ČR - zadavatel výroby zemědělec, družstvo. Pracoviště: Kasem cz, s.r.o., 544 01 Dvůr Králové nad Labem. Informace: Marie Šebestová, +420 602 389 601. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 500 Kč Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí Ošetřovatel - ka skotu, pomocné práce v zemědělství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: OŠETROVATEL - KA SKOTU, pomocné práce v zemědělství, spolehlivost, kladný vztah ke zvířatům. Pracoviště: Ing. karel skutil, Tovární, č.p. 291, 542 42 Pilníkov. Informace: Karel Skutil, +420 606 467 418.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Herec Václav Kopta s manželkou Simonou Vrbickou v lyžařském areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně při promítání pohádky Čertí brko přímo pod sjezdovkou.
9

Kopta měl ve Sněženkách dubléra z Vrchlabí, ve StarDance obdivuje Tomicovou

S autem narazil v noci do domu a zmizel.

S autem narazil v noci do domu a zmizel

Takhle chceme k hokeji přistupovat, říká obránce Vašíček

Vrchlabí - Sobotní duel se Sokolovem nabídl velmi kvalitní partii, ve které dominovali oba brankáři. Konečný výsledek 1:0 pak zápasu zajistil svou čtvrtou trefou v ročníku obránce s bohatými extraligovými zkušenostmi Jiří Vašíček. Jak sedmatřicetiletý bek utkání viděl?

Vánoce v Krkonoších? Téměř vyprodáno!

Pec pod Sněžkou - Kdo by snad chtěl ještě teď, na poslední chvíli sehnat vánoční pobyt v nejnavštěvovanějších českých horách, je téměř bez šance. Drtivá většina hotelů, pensionů a chat má totiž plno, bez ohledu na (zatím chybějící) sníh i (vyšší) ceny.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Trutnov/Jilemnice - Svým hlasováním můžete rozhodnout o nejhezčím miminku měsíce Krkonošského deníku. Každý měsíc odměňujeme pouze jedno miminko.

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 7. až 9. prosince 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT